Znamy program

Festiwal Apostrof w Katowicach

Vincent V. Severski, Łukasz Orbitowski, Marek Krajewski, Robert J. Szmidt, Michał Rusinek oraz Magdalena Witkiewicz już niebawem spotkają się z czytelnikami w Katowicach! Utytułowane postaci polskiego świata literackiego zagoszczą w stolicy Górnego Śląska w ramach Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury. Wydarzenia odbędą się w salonie Empik Silesia w dniach 20-26 maja 2019.

 

Organizowany przez Empik Festiwal Apostrof powstał z pasji do książek. Dzięki niezwykle bogatemu programowi wydarzenie na stałe zagościło w kalendarzach miłośników literatury. To jedyne święto czytelników, które jednocześnie, przez 7 kolejnych dni, odbywa się w sześciu polskich miastach: Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie. Opiekę merytoryczną nad czwartą edycją festiwalu powierzono Oldze Tokarczuk – jedynej w historii Polce nagrodzonej Man Booker International Prize.

Przedpremierowe spotkania i nowości

Podczas katowickiej odsłony Apostrofu będzie można spotkać autorów najgłośniejszych książek tego roku. Vincent V. Severski, piszący pod pseudonimem były funkcjonariusz wywiadu PRL i III RP, przeszkolony w USA przez CIA, na stronach „Odwetu" (Wydawnictwo Czarna Owca) zabierze czytelników do świata doskonale sobie znanego – na pole walki. Kontynuacja „Zamętu" skupia się wokół tajemniczych śmierci agentów. Czytelnicy podczas spotkania będą mieli niepowtarzalną okazję, by nabyć książkę i porozmawiać z autorem na trzy tygodnie przed jej oficjalną premierą! Marek Krajewski, okrzyknięty ojcem chrzestnym polskiego kryminału, z okazji jubileuszu 20-lecia twórczości zaprezentuje uczestnikom Apostrofu swoją pierwszą szpiegowską powieść – „Dziewczyna o czterech palcach" (SIW Znak). Pisarz zaprasza do świata, w którym zmagają się dwie siły wywiadu – rosyjska rządzona przez Dzierżyńskiego i polska, nazywana „dwójką" (Oddział II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który powstał w 1918 roku). Z nowością powraca też laureat Paszportu Polityki, znany przede wszystkim z horrorów, których akcję nierzadko umiejscawia na polskich ulicach i osiedlach – Łukasz Orbitowski. Najnowsza powieść „Kult" (Świat Książki), choć traktuje o sprawach poważnych, to napisana jest w sposób lekki, a nawet humorystyczny. Jak wyjaśnia autor – To nie będzie ani książka religijna, ani kpina z religii. Chcę pisać o Polakach w duchu Jaroslava Haška. Humorystycznych opowieści nie zabraknie też w najnowszej publikacji Michała Rusinka „Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki" (Wydawnictwo Agora). Autor bierze pod lupę kuriozalne wskazówki, jakie można znaleźć w niejednym popularnym poradniku. Książka zachwyciła nawet Katarzynę Nosowską – Gdybym posiadała dzienniczek obywatela, a sąsiedzi mogliby wpisywać do niego uwagi, jedna z nich brzmiałaby: „W tych ciężkich czasach, ostentacyjnie śmiała się w głos". Rewelacja! Robert J. Szmidt z uczestnikami festiwalu organizowanego przez Empik porozmawia na temat „Riese. UM2035" (Wydawnictwo Insignis). To trzecia z kolei powieść tego autora napisana w ramach międzynarodowego projektu literackiego, za który odpowiada Dmitrij Glukhovski, autor kultowej postapokaliptycznej serii „Metro 2033". Pasjonaci czytania, w ramach festiwalu, będą mogli spotkać się w Katowicach także z jedną z najbardziej lubianych autorek powieści obyczajowych – Magdaleną Witkiewicz, która na maj przygotowuje premierę tytułu „Jeszcze się kiedyś spotkamy" (Wydawnictwo Filia). Wzruszająca powieść przedstawia różne oblicza miłości w kontekście wojny, życiowych wyborów czy rodzinnych tajemnic.

Człowiek, kolejny gatunek zwierząt

Empik co roku zaprasza do współtworzenia oprawy graficznej innego artystę. Czwartą edycję Festiwalu Apostrof komunikuje praca Diany Lelonek. Laureatka Paszportu Polityki jest autorką dzieł wizualnych z pogranicza fotografii i instalacji, została uhonorowana „ShowOff" podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie, „ReGeneration3" w Szwajcarii oraz Nagrodą Fundacji Vordemberge-Gildewart. Zdjęcie z cyklu „Yesterday I met a really wild man" to kompozycja, która przedstawia człowieka jako jeden z elementów natury – kolejny gatunek zwierząt. W poprzednich edycjach plakaty przygotowali: Tymek Borowski, Radek Szlaga oraz Małgorzata Gurowska.

Pełny program Festiwalu Apostrof w Katowicach:
Empik Silesia ul. Chorzowska 107

20 maja 18:00 Vincent V. Severski przedpremiera książki „Odwet" (Wydawnictwo Czarna Owca), prow. Adam Szaja
21 maja 18:00 Łukasz Orbitowski premiera książki „Kult" (Świat Książki), prow. Adam Szaja
22 maja 18:00 Marek Krajewski premiera książki „Dziewczyna o czterech palcach" (Wydawnictwo Znak), prow. Adam Szaja
23 maja 18:00 Robert J. Szmidt premiera książki „Riese. UM2035" (Wydawnictwo Insignis), prow. Natalia Kościńska
24 maja 18:00 Michał Rusinek premiera książki „Niedorajda" (Wydawnictwo Agora), prow. Maria Olecha-Lisiecka
26 maja 16:00 Magda Witkiewicz premiera książki „Jeszcze się kiedyś spotkamy" (Wydawnictwo Filia), prow. Agata Śliwa

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
20-26 maja 2019 roku
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice
Organizator: Empik
Partnerzy: Teatr Powszechny w Warszawie, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Czarne, SIW Znak, Wydawnictwo Pauza, Wydawnictwo Albatros, Świat Książki, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Buchmann, Wydawnictwo W.A.B., Wielka Litera, Agora, Wydawnictwo Marginesy, Burda Książki, Powergraph, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Post Factum, Wydawnictwo Insignis
www.festiwalliteratury.pl

jagos
Materiał organizatora
17 maja 2019

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia