Znamy szczegóły Festiwalu

6. Międzynarodowy Festiwal Teatralny BOSKA KOMEDIA

7 listopada br. zostały ogłoszone wszystkie tytuły tegorocznego Festiwalu Boska Komedia. Od dzisiaj można kupować bilety i karnety na Festiwal, który odbędzie się od 8 do 15 grudnia 2013 r.

Boska Komedia to subiektywny przegląd przedstawień nowego polskiego teatru. Festiwal daje widzom szansę zobaczenia w ciągu jednego tygodnia najciekawszych sztuk sezonu, z teatrów z całego kraju. Dla twórców jest to okazja do rozmów i promocji swojej twórczości przed krytykami i producentami zza granicy. Festiwal organizowany jest przez Łaźnię Nową oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Najbardziej emocjonującą częścią Festiwalu jest Polski Konkurs Inferno, w którym zaprezentowanych zostanie 12 najszerzej dyskutowanych spektakli ostatniego sezonu. Laureaci zostaną wyłonieni przez międzynarodowe jury, a główna nagroda w wysokości 50 tys. złotych, ufundowana przez prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, zasili budżet teatru będącego producentem zwycięskiego spektaklu. Nagrody indywidualne dla twórców ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski.

W tegorocznym konkursie zobaczymy przedstawienia wyprodukowane przez teatry w: Gdańsku, Opolu, Wałbrzychu, Szczecinie, Wrocławiu, Kielcach, Warszawie, Bydgoszczy i Krakowie.

"Inferno stanowi rdzeń festiwalu, a głównym celem sekcji jest pokazanie różnorodności polskiej sceny teatralnej oraz zapoznanie publiczności z najnowszymi trendami inscenizacyjnymi oraz eksperymentami podejmowanymi przez reżyserów" - zachęca Bartosz Szydłowski, Dyrektor Artystyczny Boskiej Komedii, który w tym roku wybrał spektakle do części konkursowej.

Czas na zaprezentowanie tegorocznych konkursowych przedstawień. Z niełatwą i gęstą od znaczeń twórczością austriackiej noblistki, Elfriede Jelinek zmierzyły się dwie reżyserki: Maja Kleczewska (Podróż zimowa) i Ewelina Marciniak (Amatorki). Fakt, iż polscy reżyserzy sięgają po "niesceniczną" twórczość Jelinek świadczy o ewolucji teatralnego języka, który w coraz bardziej wyrafinowany sposób zmaga się z najeżonymi od metafor tekstami badającymi granice ludzkiego upodlenia i zła, jakie sobie nawzajem wyrządzamy. Kolejnym tematem powtarzającym się w konkursowej selekcji jest popkultura wraz z reprodukowanymi przez nią obrazami. Odczarować lynchowskiego demona spróbuje Radek Rychcik w inspirowanym motywami Miasteczka Twin Peaks "Diable", zaś Paweł Passini w spektaklu "Morrison/Śmiercisyn" zaprezentuje nam swoją interpretację losów wyklętego poety ery rock and rolla. Fascynacja karierą gwiazd rocka wraz z jej konsekwencjami jest także tematem wrocławskiego przedstawienia Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego "Courtney Love", w którym "usłana" heroiną era grunge'u zostaje zestawiona z raczkującym polskim show-biznesem lat 90-tych. Podobnie jak podczas zeszłorocznej edycji, tegoroczne spektakle konkursowe zmagają się z tematami religijności i mistycyzmu. Dialog z polską obrzędowością uwikłaną w katolicki dyskurs podejmuje Marcin Liber w kontrowersyjnym i bardzo mocnym "Na Boga!". Metafizyczny niepokój związany ze śmiercią staje się także głównym tematem "Nietoperza" Kornéla Mundruczó. Reżyser w bardzo przenikliwy sposób dotyka tematu eutanazji oraz kwestii moralnych dotyczących wolności wyboru i tego, kto może sprawować władzę nad ludzkim życiem. W Konkursie Polskim nie mogło także zabraknąć najnowszej produkcji Krzysztofa Warlikowskiego, inspirowanego głośnym i obyczajowo odważnym filmem Shortbus, "Kabaretu Warszawskiego". Ponadto w Inferno zobaczymy niezwykle wysmakowaną plastyczną wizję Agaty Dudy-Gracz w spektaklu "Ja, Piotr Rivi?re, skorom już zaszlachtował swoją matkę, swojego ojca, siostry swoje, brata swojego i wszystkich sąsiadów swoich", eksperymentalny performans Michała Zadary "Chopin bez fortepianu", "Do Damaszku" Jana Klaty oraz "Carycę Katarzynę" Wiktora Rubina.

Emocje konkursowe przed nami, ogłoszenie wyników Konkursu Inferno nastąpi w nocy z 14 na 15 grudnia br.

Konkursowi będą towarzyszyć inne wydarzenia teatralne: prapremiera sztuki Mateusza Pakuły "Smutki Tropików" w reżyserii Pawła Świątka; showcase krakowskich przedstawień (Purogatorio): "Macabra Dolorosa" Pawła Szarka z Teatru Nowego, "Postrzał" Dariusza Starczewskiego będący produkcją offowej Sceny Pokój oraz "Zabójca" z Teatru Ludowego oraz wybrane produkcje z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (festiwalowe Paradiso): "Pływalnia" pod opieką pedagogiczną Krystiana Lupy, "Niech no tylko zakwitną jabłonie", spektakl muzyczny na podstawie tekstów Agnieszki Osieckiej w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, "Koło kwintowe" Aleksandry Popławskiej i "Love & Information" Moniki Strzępki z wrocławskiej filii PWST.

(-)
Materiał Festiwalu
8 listopada 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia