Zróbmy sobie miejsce

Bezpłatne warsztaty dla młodych Śląska zakończone artystycznym projektem na Scenie w Galerii Teatru Śląskiego

Miejsce to przestrzeń do zagospodarowania; to coś stałego; to coś przejściowego; gdzieś, gdzie można się zaszyć; skąd czerpiemy wspomnienia; punkt spotkań; strych pełen rupieci; plac budowy; dom rodzinny; plejada dźwięków i zapachów.

Jaki jest Śląsk dla młodych Ślązaków? Czy jest to miejsce, w którym warto być? Czym jest dla nas jego historia? Jakie widzimy dla niego perspektywy?

Zgromadzone podczas warsztatów materiały posłużą do stworzenia na Scenie w Galerii tytułowego Miejsca.

Kolejny raz oddajemy teatr w ręce młodych – swoją artystyczną rezydencję zaczyna u nas Ewa Mikuła, która wraz z mieszkańcami Śląska zrealizuje swój autorski projekt „Zróbmy sobie miejsce" na Scenie w Galerii.

Prowadząca warsztaty:

Ewa Mikuła – młoda Ślązaczka, mysłowiczanka, studentka reżyserii teatralnej na Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Ukończyła wiedzę o teatrze (specjalność performatyka przedstawień) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była asystentką Remigiusza Brzyka przy dyplomie „Księżniczka na opak wywrócona" i jego dramaturgiem przy tytule „Teatr w Krakowie. Prolog" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, a także asystentką Agaty Dudy-Gracz przy „Starym Testamencie. Reanimacji". Współtworzyła m.in. „Projekt: Jarocki blog" oraz brała udział w „International Workshop of young directors" na Litwie.

Impulsem do stworzenia projektu na Scenie w Galerii były dla Ewy Mikuły narastające w głowie pytania o własną tożsamość. Śląskość była zawsze dla niej czymś oczywistym. Jednak od niedawna przestała być przezroczysta. Zaczęła pytać sama siebie, czym jest i jakie jest w śląskości miejsce jej rówieśników? Na te same pytania wciąż odpowiadają Kazimierz Kutz, Szczepan Twardoch czy Robert Talarczyk. Tylko jak odpowiadają ci młodsi i co mają do powiedzenia?

Zróbmy sobie miejsce – opis warsztatów

Warsztaty będą składały się z 4 modułów prowadzonych trybie 6-godzinnym z przerwą obiadową z posiłkiem zapewnionym przez organizatora – spędźmy razem weekend!

Każdy z weekendowych warsztatów jest autonomiczną tematyczną częścią. Można uczestniczyć we wszystkich lub w pojedynczych, warunkiem natomiast jest uczestniczenie w całym module obejmującym sobotę i niedzielę. Warsztaty są darmowe. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia

Zgłoszenia drogą e-mailową prosimy przesyłać na adres koordynatorki projektu Aleksandry Czapli-Oslislo z Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego (a.oslislo@teatrslaski.art.pl). W e-mailu prosimy napisać kilka słów o sobie i wskazać termin spotkania lub spotkań, w których chce się uczestniczyć. Preferowany wiek uczestników 18–30 lat.

Moduły

1. TO, CO MAM (12, 13 maja)

Dzień 1
Co mówią o mnie rzeczy codziennego użytku? Co zabieram ze sobą? Co jest mi potrzebne? Z czego korzystam? Gromadzenie rzeczy dobrze znanych.
„Śląskie totemy" – przedmioty symbolicznie kojarzone ze Śląskiem. Czy dalej ich używamy, a jeśli nie, to co je zastępuje? Czy to, że jestem Ślązakiem, pomaga czy utrudnia zmagania z rzeczywistością?

Dzień 2
Klamory to rzeczy, których z jakiegoś powodu nie wyrzucamy; coś, co budzi sentyment. Klamory to zapomniane przedmioty zalegające po kątach, których nie umiemy się pozbyć. Wywiady z rodziną o historii rzeczy zastanych.

2. TO, CO SŁYSZĘ (19, 20 maja)

Dzień 1
W jaką piosenkę składa się ta opowieść? Czy można przejść po dźwiękach jak po ulicy?
Tworzenie akustycznej mapy Miejsca.

Dzień 2
Język – gwara. Co o niej myślę? W jakich sytuacjach jej używam? Czy jest mi potrzebna? Czy jestem z niej dumny, czy się wstydzę? To element opresji czy budulec tożsamości? Jakich dialogów mam dosyć, a jakie chcielibyśmy toczyć, ale się nie wydarzają? Konfrontacja z kreowanym przez media wizerunkiem regionu.

3. TO, CO WIDZĘ (26, 27 maja)

Dzień 1
Jak wyglądają miejsca, w których bywamy? A jakie omijamy? Co dla nas znaczą? Co podoba mi się w tym pejzażu, a kiedy odwracam wzrok
Tworzenie wizualnej mapy Miejsca.

Dzień 2
W naszym miejscu zostały czyjeś ślady, niedopite kawy, łuski naboi. Kim są ludzie ze zdjęć i jak na nich patrzymy? Co nam robi historia? To niepotrzebny balast czy kontynuacja opowieści? Historie o ludziach, po których w naszym miejscu zostały jedynie ślady. Tworzenie własnych „starych" opowieści.

4. JUTRO (2, 3 czerwca)

Dzień 1
Jak wyobrażam sobie swoje miejsce za 5 czy 100 lat? Nowoczesna metropolia czy czarny, ponuklearny lej? Gdzie jest moja przyszłość? Co skłania do pozostania na Śląsku? Czy muszę „tej ziemi" coś oddać? Co ma szansę kulturowo w przyszłości spajać Śląsk i przejąć funkcję np. zamykanych kopalń?

Dzień 2
Pisanie eseju/manifestu, czyli wszystkiego, co się zamarzy: wszystkich chceń i niezgód, pragnień, roszczeń i fantazji na temat naszego miejsca na Śląsku.

FINAŁ:

9 czerwca: otwarcie Miejsca

Scena w Galerii –scena Teatru Śląskiego na terenie Galerii Katowickiej (poziom +2)

KOORDYNACJA
- Ewa Mikuła autorka artystycznego projektu i prowadząca
- Aleksandra Czapla-Oslislo koordynacja projektu (a.oslislo@teatrslaski.art.pl)

(-)
Materiał organizatora
9 maja 2018

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...