Źródła pamięci
4. Źródła Pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna21 września rozpoczyna się w Rzeszowie wydarzenie teatralne „Źródła Pamięci. Grotowski – Kantor – Szajna”. Potrwa do 24 br. To czwarta jego edycja poświęcona trzem wybitnym postaciom teatru, którzy rodowody mają w Rzeszowie i na Podkarpaciu.
W programie spektakle – ze Studium Teatralnego na warszawskiej Pradze „Król Kier na wylocie" Hanny Krall, w reżyserii Piotra Borowskiego, niegdyś związanego z Teatrem „Laboratorium" i Ośrodkiem Grotowskiego w Pontederze i – z neTTheatre Pawła Passiniego „The Hideout (Kryjówka)", pokazana w rzeszowskim Teatrze Maska tuż po swojej premierze. Pojawi się także najnowsza realizacja Maski: „Białe małżeństwo" Różewicza, w reżyserii Olega Żiugżdy. Ostatnią premierę – Ja jestem Kasia z Heilbronnu", według scenariusza i reżyserii Anety Adamskiej, pokaże rzeszowski Teatr Przedmieście.
Aktorzy i widzowie odwiedzą podrzeszowskie Wielopole Skrzyńskie, gdzie urodził się Kantor i gdzie umieścił akcję przedstawienia „Wielopole, Wielopole". Zostanie tam otwarta wystawa Jerzego Gurawskiego, bliskiego współpracownika Grotowskiego, autora scenografii do niektórych jego spektakli – „In memoriam Tadeuszowi Kantorowi – Jerzy Gurawski. Rysunki architekta z Teatru Laboratorium." Gurawski i prof. Zbigniew Osiński, także blisko związany z Grotowskim autor kilku ważnych książek o nim i jego teatrze, wygłoszą prelekcje i będą uczestniczyli w panelu dyskusyjnym.
W Rzeszowie w prelekcjach Mirona Pukana, Niny Kiraly, Malgorzaty Dziewulskiej i Agnieszki Koecher – Haensel obok Grotowskiego i Kantora pojawi się osobowość i dorobek Szajny. W studio koncertowym Radia Rzeszów dyskusja panelowa z udziałem artystów, naukowców, widzów i studentów teatrologii podsumuje całe wydarzenie.