"Życie jest snem" w reżyserii Lecha Raczaka
Premiera już 19 stycznia 2013 r. we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.We Wrocławskim Teatrze Współczesnym trwają próby spektaklu „Życie jest snem" w reżyserii Lecha Raczaka. Premiera zaplanowana jest na 19 stycznia 2013 r.
„O wystawieniu dramatu Calderona Życie jest snem myślę od dawna – mówi reżyser . – Mam pewne hobby: staram się czasami zapisywać sny. I wydaje mi się, że życie w snach bywa niekiedy bardziej fascynujące niż to na jawie. To po pierwsze. A po drugie – istnieją teorie naukowe, mówiące, że my, poznając świat, usiłując coś obliczyć, zmierzyć, opisać, dostrzec, tak mocno wpływamy na przedmiot opisu, że fałszujemy rzeczywistość. I między innymi o tym jest dramat Calderona" .
Dramat Pedro Calderona de la Barca La vida es sueño grany będzie w imitacji Jarosława Marka Rymkiewicza. Scenografię projektuje Bohdan Cieślak, a kostiumy – Beata Wodecka. W spektaklu wystąpią: Krzysztof Boczkowski, Aleksandra Dytko, Michał Dudziński, Anna Kieca, Renata Kościelniak, Maciej Kowalczyk, Krzysztof Kuliński, Dariusz Maj, Tadeusz Ratuszniak, Irena Rybicka, Jolanta Solarz, Michał Szwed, Maciej Tomaszewski, Krzysztof Zych
„Wiele lat temu reżyserowałem dla telewizji spektakl według opowieści Ijona Tichego Lema – wspomina Lech Raczak. – W nim również chodziło o to, że światy, które wymyślamy, mogą być bardziej fascynujące od światów, które istnieją realistycznie, że w zasadzie każdy z nas może ubiegać się o pozycję kreatora własnego świata. W przypadku Calderona chodzi o spojrzenie z drugiej strony: jak to jest – być ofiarą wykreowanego świata i wybić się na niepodległość, innych podporządkować sobie. Ten splot wydaje mi się – po pierwsze – nierozwiązywalny, co w teatrze już samo przez się jest interesujące, a, po drugie – frapujący dla mnie osobiście".
Lech Raczak – reżyser, dramaturg, autor scenariuszy teatralnych, teatrolog, współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia (1964) – pracuje we Wrocławskim Teatrze Współczesnym po raz pierwszy. W latach 1995-98 był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu, od 1993 do 2012 był także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Malta" w Poznaniu. Od 2003 wykłada w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce (Sekta, Asocjacja 2006, przedstawienia dla Centrum Kultury Zamek i Festiwalu Malta) i we Włoszech (Basho w Modenie, Arca w Katanii, Aenigma w Urbino, Uqbar w Weronie). Reżyseruje w teatrach dramatycznych (Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr Studio w Warszawie, Teatr Miniatura w Gdańsku i Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, z którym jest aktualnie najbliżej związany). Zrealizował blisko 60 przedstawień, w większości według własnych scenariuszy. Kilka z nich zostało zarejestrowanych dla telewizji. Teksty teatrologiczne Lecha Raczaka publikowane były w Polsce, USA, we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.