Żywy teatr

Serdecznie zapraszam do udziału w naszym nowym cyklu – Stany skupienia – towarzyszącym premierom w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Materia teatralna jest żywa i zdolna do nieustannej transformacji, dlatego wymaga dociekliwego spojrzenia i badania. Chcemy przyglądać się tematyce i problematyce powstających przedstawień. Sprawdzać w jakich kontekstach funkcjonują matryce, które są punktem wyjścia do przygotowywanych spektakli. Szukać linii napięć, pęknięć, nieoczywistych tropów.

W Stanach skupienia będziemy gościć specjalistki i specjalistów z różnych dziedzin, niekoniecznie związanych z teatrem jako takim. Otwieramy się na nowe i nieoczywiste. Zapraszamy państwa na te spotkania również dlatego, ponieważ bardzo zależy nam by stali się państwo ich spółtwórczyniami i współtwórcami. Dzięki temu nasz Teatr w jeszcze większym stopniu stanie się miejscem twórczego dialogu i wymiany myśli.

Pierwsze spotkania już 2 i 4 października.

***

2 października o godz. 16.00 - Stany skupienia: Toksyczne relacje – Foyer I p./ Sala Redutowa

Spotkanie z psychoterapeutką i psycholożką Magdaleną Sękowską towarzyszące premierze „Cudzoziemki" w reż. Katarzyny Minkowskiej.

Będziemy rozmawiać o tym, czym są toksyczne relacje, w jaki sposób możemy je rozpoznać, jak ich nie powielać, jak z nich wychodzić, jak chronić siebie i swoich bliskich. Porozmawiamy również o tym, na czym polegają dobre, żywiące nas relacje i jak można je budować.

Magdalena Sękowska - psycholożka, psychoterapeutka, konsultantka zarządzania. Dyrektor Kliniki SWPS: Rodzina-Para-Jednostka w Poznaniu. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par oraz pracę z rodziną. Pracuje, wykorzystując podejście systemowe, analizę transakcyjną, terapię narracyjną, terapię opartą na emocjach. W pracy z rodziną stosuje autorską metodę obserwacji dziecka w naturalnych warunkach rodzinnych i edukacyjnych. Dzięki temu uzyskuje relacyjną wiedzę na temat dziecka i stylu komunikacji panującego w relacjach między rodzicami a dzieckiem oraz między dzieckiem a rówieśnikami i nauczycielami. Poza pracą psychoterapeutyczną współpracuje z zarządami i managerami, wspomagając organizacje we wzmacnianiu kompetencji relacyjnych oraz przywódczych.

***

4 października o godz. 19.00 – Stany skupienia: Maria Kuncewiczowa – Piwnica pod sceną

Spotkanie z literaturoznawczynią Alicją Szałagan towarzyszące premierze Cudzoziemki w reż. Katarzyny Minkowskiej.

Będziemy rozmawiać o tym, jaką artystką i pisarką była Maria Kuncewiczowa. Jak była i jest postrzegana jej twórczość. W którym miejscu na mapie polskiej literatury znajduje się Cudzoziemka i co czyni tę powieść tak wyjątkową. Alicja Szałagan miała okazję poznać Marię Kuncewiczową osobiście, z pewnością odpowie na wszystkie nurtujące państwa pytania.

Alicja Szałagan – polonistka, pracowniczka Instytutu Badań Literackich PAN, gdzie specjalizuje się w biografistyce i dokumentacji literatury polskiej XX i XXI wieku. Badaczka twórczości Marii Kuncewiczowej, która była tematem jej doktoratu, autorka m.in. monografii pisarki i artykułów biograficznych na jej temat zebranych w tomie Maria Kuncewiczowa – przybliżenia. Zaangażowana od lat w prace prowadzone w IBL PAN nad kolejnymi seriami słowników pisarzy współczesnych jako ich współautorka i redaktor naukowa; obecnie kieruje przygotowaniami cyfrowego słownika Polscy pisarze i badacze literatury XX i XXI wieku.

Udział w wydarzeniach jest darmowy. Bezpłatne wejściówki można pobrać w kasie teatru, również w dniu wydarzenia.

Katarzyna Kamińska
Materiał Teatru
29 września 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...