Młodzi dyrygenci

Wojciech Rodek w Operze i Filharmonii Podlaskiej

21 października o godzinie 19.00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku w ramach cyklu Młodzi Polscy Dyrygenci odbędzie się koncert Orkiestry Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Orkiestrą będzie dyrygował jeden z najciekawszych polskich dyrygentów młodego pokolenia - laureat tegorocznej Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii "Najlepszy dyrygent" - Wojciech Rodek.

Ten młody, ale znany już szerokiej publiczności dyrygent urodził się w 1977 r. w Brzegu. W roku 2003 ukończył dyrygenturę w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Marka Pijarowskiego. Ukończył również Filologię Słowiańską na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Instytut Języka Rosyjskiego im. A.S. Puszkina w Moskwie.

Na III Przeglądzie Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku zdobył drugą nagrodę. W latach 2005-2007 był asystentem Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Jego muzyczna kariera związana jest z wieloma orkiestrami filharmonicznymi: wspomnianą Orkiestrą i Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej, Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz wieloma innymi orkiestrami symfonicznymi: Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, oraz Orkiestrą „Sinfonia Iuventus”, Orkiestrą Kameralną w Łomży, Orkiestrą Kameralną „Leopoldinum”, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, czy orkiestrą „Capella Bydgostiensis”. Działa również za granicą m.in. w Orkiestrze Filharmonii Lwowskiej.

Wojciech Rodek przygotowywał wiele muzycznych inscenizacji oper, operetek i musicali w tym „Apollo i Hiacynt” w Theatre Montansier w Wersalu, „Czarodziejski flet” w Sommerfestspiele w Xanten (Niemcy), „My Fair Lady”, „Zemsta Nietoperza” we wrocławskim Capitolu. W 2009 roku zainaugurował lwowski Międzynarodowy Festiwal „Wirtuozi” dyrygując IX symfonią L. van Beethovena z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej.

Wydanych zostało wiele płyt z nagraniami Wojciecha Rodka zarówno z muzyką rozrywkowej, filmowej, jak i symfonicznej. 

Piątkowy koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej będzie znaczącym wydarzeniem i okazją do poznania kompozycji starych mistrzów. Miłośnicy muzyki będą mogli posłuchać między innymi III Koncertu brandenburskiego G-dur, II Suity orkiestrowej Jana Sebastiana Bacha oraz jednego z najczęściej wykonywanych utworów wczesnoromantycznych na flet z towarzyszeniem orkiestry - Koncertu fletowego e-moll Saverio Mercadante\'go.

Program koncertu:

J. S. Bach – II Suita orkiestrowa h-moll BWV 1067
S. Mercadante – Koncert fletowy e-moll
J. S. Bach – III Koncert brandenburski G-dur BWV 1048
J. Pachelbel – Kanon D-dur
F. Geminiani – Concerto Grosso op. 3 nr 2 g-moll

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Opery i Filharmonii Podlaskiej
Wojciech Rodek – dyrygent
Łukasz Długosz – flet

RK
Dziennik Teatralny
19 października 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia