15 dni do premiery i inauguracji

Opera Nova zaprasza w bieżącym tygodniu na spektakle swej ubiegłorocznej premiery : „Wesele Figara" obejrzeć można 6,7,i 8 kwietnia. W roli tytułowej wystąpi Artur Janda, jako Zuzanna: Krystyna Nowak/Victoria Vatutina, jako Hrabia Almaviva: Sławomir Kowalewski/Łukasz Motkowicz, w roli Hrabiny: Anna Wierzbicka,/Gabriela Kamińska, zaś Szymon Rona wykonywać będzie partie Basilia i Don Curzia. Za pulpitem dyrygenckim stanie Kamil Parcheta.

Na finiszu...

Jednocześnie z próbami do opery Mozarta trwają próby orkiestry i baletu do zbliżającej się premiery baletu Sergiusza Prokofiewa „Romeo i Julia" w choreografii Paula Chalmera i pod muzycznym kierownictwem Macieja Figasa.

Pracownie plastyczne i stolarskie przy ul. Ludwikowo budują duże elementy scenografii (Diana Marszałek dziś oceni ostatni etap prac);montaż dekoracji na scenie Opery Nova w przyszłym tygodniu.

Krawcy i modystki dopracowują kostiumy; Agata Uchman zaprojektowała ich ponad 250, (124 postaci występują w jednym spektaklu i tyleż strojów przygotowywanych jest do jednej obsady ). Wykonanie masek do sceny balu zlecono zewnętrznej firmie.

Opera Nova przygotowuje się do XXV Bydgoskiego Festiwalu Operowego: w wielu miastach wiszą billboardy zapraszające na Festiwal, usłyszeć można spoty radiowe, na stronie internetowej opery oraz innych nośnikach obejrzeć trailer zapowiadający spektakle. Sam budynek też czekają „wiosenne porządki" : mycie okien i zewnętrznego tarasu przez firmę dysponującą sprzętem alpinistycznym, renowacja wejścia administracyjnego, przygotowanie do ekspozycji banerów z reklamami sponsorów.

Inauguracja XXV Bydgoskiego Festiwalu Operowego i premiera Opery Nova 21 kwietnia br. o godz.19.00.

Program tej szczególnej festiwalowej edycji jest niezwykły; poza premierą Opery Nova (drugą po „Falstaffie" w tym sezonie artystycznym odwołującą się do literackiego powinowactwa z Szekspirem) i musicalem z Wrocławia , zaprezentują się zespoły zagraniczne: z Danii, Bułgarii, Niemiec, Austrii/Francji, Czech. Zobaczymy różnorodny repertuar: wielką rosyjską operę , balet neoklasyczny, operę barokową przeniesioną w średniowieczny (tak!) klimat, stylową operę kameralną w wersji koncertowej (wierni jesteśmy prezentacji unikatowych dzieł muzyki dawnej, wykonywanych na instrumentach z epoki ), taniec nowoczesny w wykonaniu jednego z najważniejszych zespołów skandynawskich. Kilkuletnią festiwalową „tradycją" jest przybliżanie dorobku naszych południowych sąsiadów - tym razem nieznanej szerzej w Polsce czeskiej opery komicznej. Wśród propozycji festiwalowych znajdą dla siebie coś interesującego wytrawni melomani operowi, jak i oczekujący dobrej rozrywki miłośnicy musicalu. Festiwal potrwa do 5 maja. Na niektóre spektakle brak już biletów, ale organizatorzy zachęcają do nabywania „wejściówek".



Ewa Chałat
Materiał organizatora
5 kwietnia 2018