69. sezon artystyczny Opery Śląskiej

Spektakl ten w premierowej realizacji pojawił się na bytomskiej scenie w roku 2011 r. i jest wspólną produkcją Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu i Opery Śląskiej.

Wcześniej jednak, w dniach 1 - 8. 09. br., będzie miała miejsce - pierwsza historii Opery Śląskiej - edycja EUROPEJSKIEJ AKADEMII SZTUKI WOKALNEJ. Akademia jest formą propozycji edukacyjnej w dyscyplinie artystycznej - wokalistyce. Jest kierowana do śpiewaków młodego pokolenia i bazuje na wiedzy i doświadczeniu wybitnych sław świata sztuki operowej. Kierownictwo Akademii objęli: Wiesław Ochman - Dyrektor Artystyczny I Europejskiej Akademii Sztuki Wokalnej, Tadeusz Serafin - Dyrektor Opery Śląskiej, Izabela Migocz - Koordynator I Europejskiej Akademii Sztuki Wokalnej. Wśród sław świata wokalistyki zagoszczą w bytomskiej Operze Maestra Stefania Toczyska oraz prof. Jan Ballarin. W przedmiocie tańca i ruchu scenicznego uczestnicy Akademii będą się kształcić pod kierunkiem tancerza i choreografa, Jarosława Świtały. Chęć udziału w Akademii zgłosiło 23. kandydatów z różnych krajów Europy, m. in.: z Ukrainy, Litwy, Rosji, Niemiec, Włoch i Polski. Uroczysta inauguracja I Europejskiej Akademii Sztuki Wokalnej odbędzie się 1 września 2013 r. o godz. 18.00 w Sali Koncertowej im. Adama Didura. Podczas inauguracji wysłuchamy Mistrzowskiego Recitalu ALEKSANDRA TELIGI z towarzyszeniem pianistki, Haliny Teligi. U boku światowej sławy solisty wystąpią gościnnie Justyna Dyla - sopran i Renata Dobosz - mezzosopran. W programie koncertu opartym na nurcie najpiękniejszej muzyki rosyjskiej, Czajkowskiego, Rachmaninowa, czy Musorgskiego, nie braknie również pióra włoskich twórców operowych, Rossiniego, Donizettiego i Verdiego.

We wrześniu spektakle Opery Śląskiej tradycyjnie zagoszczą również na festiwalowych scenach Żarnowca i Sanoka. 6 września w ramach IX Polskiego Festiwalu Narodowego na terenie zabytkowego parku Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu zaprezentujemy operetkę Johanna Straussa "Baron cygański", a 25 września w Sanockim Domu Kultury w ramach XXIII Festiwalu im. Adama Didura zaprezentujemy operę G. Donizettiego "Maria Stuarda".

28 września /w sobotę/ po raz czwarty w Operze Śląskiej - w ramach METROPOLITALNEJ NOCY TEATRÓW - będzie możliwość zajrzenia za kulisy naszego teatru! Podczas niezwykłej Nocy w Operze naszych Widzów tradycyjnie czekać będzie moc nietuzinkowych atrakcji - o godz. 18.00 na dużej scenie odbędzie się przedstawienie opery "CARMEN" Georges'a Bizeta. Przede wszystkim jednak będzie można zwiedzić kulisy naszego teatru, gdzie na naszych gości czekać będą różne niespodzianki - m. in. warsztaty plastyczne, pokaz charakteryzacji teatralnej, otwarta lekcja tańca, lekcja śpiewu operowego, karaoke. Dla wszystkich uczestników teatr będzie otwarty już od godziny 17.00. Dla uczestników Metropolitalnej Nocy Teatrów zwiedzanie Opery będzie bezpłatne, a na spektakl "Carmen" obowiązywać będą specjalne ceny biletów: od 15 - 40 zł.

W październiku natomiast - w ramach obchodów Jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej Wiesława Ochmana - na bytomską scenę powróci dzieło Modesta Musorgskiego "BORYS GODUNOW" - spektakl w reżyserii Jubilata, którego premiera odbyła się w Bytomiu w roku 2004 r., a dzięki wznowieniu scenicznemu ponownie zagości na stałe w repertuarze Opery Śląskiej.

W najbliższych miesiącach na bytomskiej scenie pojawią się także doskonale znane i lubiane przez naszą publiczność tytuły m. in.: "Baron cygański" (22. 09. i 4. 10.), "My Fair Lady" (15. i 16. 10.), "Traviata" (20. 10.).

Opera Śląska - wpisz na stałe do swojego repertuaru!

Serdecznie zapraszamy!

Informacje i rezerwacje miejsc: Kasa biletowa Opery Śląskiej - tel. 32/39 66 815; 39 66 877; Dział Imprez i Reklamy Opery Śląskiej - tel. 32/39 66 808; 281 84 39; opera@opera-slaska.pl; bow-opera@opera-slaska.pl; www.opera-slaska.pl



(-) (-)
Materiał Opery
24 sierpnia 2013