Alicja Węgorzewska zaprasza

Odświeżenie formuły sprowokowała jesienią ubiegłego roku zmiana na stanowisku dyrektora artystycznego. Z pełnienia tej funkcji zrezygnował Bogusław Kaczyński, podejmując się organizowania Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w różnych miastach kraju.

Nowym dyrektorem artystycznym krynickiej imprezy została słynna śpiewaczka - Alicja Węgorzewska.

W kuluarach mówiło się, że Kaczyński obraził się na organizatorów festiwalu za to, że już w minionym roku operowa gwiazda była "twarzą" imprezy. Znany popularyzator muzyki poważnej stwierdził, że w Krynicy nie ma atmosfery do organizowania festiwalu, ze względu na małe zaangażowanie nowych władz miasta. Zupełnie odmiennego zdania była Węgorzewska, która z chęcią została nowym dyrektorem artystycznym imprezy.

Operowa diwa od razu zapowiedziała poważne zmiany - przede wszystkim po raz pierwszy od 25 lat przerwy w ramach festiwalu wznowiono konkurs wokalny. Potem okazało się, że zmieni się miejsce galowych koncertów, ponieważ Główna Pijalnia Zdrojowa została oddana do remontu.

Odbywać się one będą w Domu Festiwalowym oraz na deptaku za starym Domem Zdrojowym.

Festiwal otworzy w tym roku "Kiepuriada - Festiwal Młodych". Na pierwszy ogień pójdą utalentowane dzieci i młodzież - prezentując się 2 sierpnia. Dzień później odbędą się "Krynickie Debiuty", czyli koncert czternastu finalistów piątego Konkursu im. Iwony Borowickiej, który odbył się w grudniu w Filharmonii Krakowskiej. Z kolei 4 sierpnia zaśpiewa znany z udziału w "X Factorze" Michał Szyc, który w towarzystwie orkiestry Młoda Polska Filharmonia wykona szlagiery rockowe i popowe.

Dzień później będzie można obejrzeć polskich rewelersów - grupę wokalną Voice Band. 6 sierpnia odbędzie się koncert cygańskich pieśni zespołu Romanca z udziałem tenora Leszka Świdzińskiego oraz sopranistki Sylwii Lorens. W kolejnym dniu filharmonicy z Luksemburga wykonają utwory z płyty prezentującej muzykę Astora Piazzoli - "Aconcagua Project". 8 sierpnia będzie można wysłuchać recitalu Olgi Bończyk "Listy z daleka", czyli dwunastu piosenek Kaliny Jędrusik. O przyjaźni słynnej aktorki z Wiolettą Willas opowie natomiast spektakl "Kallas" z Ewą Kasprzyk, Joanną Kurowską i Beatą Kawką (piątek, 9 sierpnia).

Od 10 do 17 sierpnia odbędzie się osiem uroczystych wieczorów, z których pierwsza będzie Gala Verdiowska z okazji obchodów 200-lecia urodzin Verdiego. Podczas niej wystąpią: Joanna Moskowicz, Alicja Węgorzewska, Leszek Skrla i Jacek Laszczkowski. 11 sierpnia usłyszymy muzykę filmową - czyli "Violin Show" z Bogdanem Kierejszą w roli głównej. Następnego dnia wystąpi Filharmonia Podkarpacka z melodiami musicalowymi. 13 sierpnia będzie można wysłuchać z kolei przebojów operetkowych w wykonaniu Strauss Ensemble.

14 sierpnia na Koncercie Galowym z udziałem Symfonii Iuwentus i Edyty Piaseckiej swoje 220-lecie świętować będzie krynickie uzdrowisko. Dzień później w rocznicę śmierci Jana Kiepury dojdzie do "Bitwy Tenorów na Róże". Wezmą w niej udział znakomici śpiewacy - Krystian Krzeszowiak, Andrzej Lampert, Tomasz Kuk, Rafał Bartmiński i Adam Zdunikowski. 16 sierpnia fani jazzu będą mieli okazję zobaczyć koncert Leszka Możdżera. Na finał 17 sierpnia - Alicja Węgorzewska, Piotr Polk, Łukasz Zagrobelny i Adam Szerszeń w show "Alicja & Friends".



Paweł Gzyl
Polska Gazeta Krakowska
26 lipca 2013