Artysta może być bogaczem
Poezja wyświetlona na zewnętrznej ścianie wielokondygnacyjnego domu? Dlaczego nie. Taki eksperyment już przeprowadzono w Gliwicach, prezentując w otwartej przestrzeni wiersz Krzysztofa SiwczykaO zakorzenieniu w tradycji i poszukiwaniu nowych form przekazu mówiono podczas piątkowych obrad II Kongresu Kultury Województwa Śląskiego.
Przykładem nowej jakości, na przykład, w propagowaniu księgozbioru Biblioteki Śląskiej, jest już Śląska Biblioteka Cyfrowa, która ma 7,5 mln użytkowników w całym świecie, oraz tworzona teraz Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych. - Nie ma jednak mody na pokazywanie się z książką - mówił prof. Jan Malicki, dyrektor tej książnicy.
Zdaniem prof. Tadeusza Sławka, trzeba myśleć o przestrzeni miasta egzystencjalnie, by mieć przede wszystkim dobrze i mądrze spełnione życie, nie pieniądze.
Artyści mogą już za życia być bogaci - uważa z kolei prof. Andrzej Klasik, ekonomista. - Muszą tylko być otwarci na tworzący się wokół nich sektor usług i przemysłu. - Kultura nie jest jednak po to, żeby "klamkować" o pieniądze - dodał.
Teresa Semik
Polska Dziennik Zachodni
27 września 2010