Bal nad bale

Nie ma go już na mapie Katowic. Spalony przez wkraczające do miasta oddziały Armii Czerwonej nie miał szans przetrwać do naszych czasów. Słynny Hotel Welt.

Powstał w 1848 roku w miejscu, gdzie dziś znajduje się Dom Handlowy Zenit, a jego nazwa wzięła się od nazwiska właściciela Karla Welta. O jego historii, dawnej świetności i znamienitych gościach przypomnieli w trakcie benefisu z okazji 150-lecia Katowic śląscy artyści zaprzyjaźnieni z Teatrem Korez.

Widowisko zatytułowane "Bal w Hotelu Welt" wyreżyserowali wspólnie Mirosław Neinert i Robert Talarczyk. Pretekstem do stworzenia muzycznej opowieści o znanym hotelu i jego rzeczywistych, a także prawdopodobnych gościach, stały się hucznie obchodzone w tym roku 150. urodziny Katowic, które dokładnie 11 września 1865 uzyskały prawa miejskie.

Hotel Welt był pierwszym tego typu obiektem w Katowicach. Znany był z eleganckich wnętrz, wspaniałych bali oraz wizyt słynnych postaci świata kultury, między innymi występującego w Katowicach w 1850 roku ze swoją orkiestrą samego Johanna Straussa Syna. Pomysłodawcy urodzinowego koncertu postanowili pójść za tym tropem i zaprosili do Katowic same sławy, dla których Hotel Welt był przystankiem po trudach podróży na Śląsk. I tak w stolicy Górnego Śląska pojawili się m.in. Zbyszek Cybulski, Jan Kiepura, Marlena Dietrich, Josephine Baker, Edith Piaf, Franciszek Żwirko, Stanisław Wigura, Fidel Castro, czy bohaterowie historycznych wydarzeń rozgrywanych na śląsku, a każdy z nich z niespodzianką w postaci piosenki. W tym bogatym podsumowaniu ciekawej i burzliwej historii Katowic udział licznie wzięli artyści rodzimych teatralnych scen m.in. Elżbieta Okupska, Ewa Leśniak, Wioletta Białk, Bernard Krawczyk, Wiesław Kupczak czy Grzegorz Przybył.

Benefis towarzyszący obchodom 150-lecia Miasta Katowice był także finałem organizowanego w tym roku już po raz siedemnasty Letniego Ogrodu Teatralnego, odbywającego się w podcieniach CKK im. Krystyny Bochenek. Na kolejne spektakle, kabaretowe widowiska i koncerty oraz przedstawienia dla najmłodszych widzów w ramach wakacyjnych spotkań teatralnych trzeba będzie poczekać jeszcze rok.



Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny Katowice
2 września 2015