Barba na Oknie

W najbliższy piątek rozpoczynają się 14. Spotkania Teatralne "Okno", organizowane przez szczeciński Teatr Kana. Tym razem odbędą się pod hasłem "Północ--Północny Zachód"

"OKNO" podzielone zostało w tym roku na dwie części. Pierwsza (14-22 października) poświęcona będzie duńskiej grupie Odin Teatret, jednemu z najważniejszych europejskich teatrów laboratoryjnych, działającemu nieprzerwanie od 1964 roku, oraz jego założycielowi, Eugenio Barbie [na zdjęciu], włoskiemu reżyserowi i badaczowi kultury, twórcy Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru ISTA. Druga (4-6 listopada) to spotkanie z młodą, eksperymentalną sztuką performatywną, bazującą na minimalizmie i redukcji środków teatralnych. Program pomyślany został jako dwugłos na temat kierunków, metod i sposobów opisywania rzeczywistości oraz jako swoiste zarzewie do dyskusji o przemianach we współczesnym teatrze.

Pierwsze trzy dni imprezy (piątek-niedziela, godz. 18, wstęp wolny) to możliwość obejrzenia filmów dokumentujących pracę Odin Teatret. We wtorek (godz. 18, wstęp wolny) zaplanowane jest spotkanie z Eugenio Barbą i prezentacja jego książki "Spalić dom. Rodowód reżysera". 19 i 20 października publiczność będzie mogła obejrzeć przedstawienie "The Chronić Life" (Teatr Pleciuga), dedykowane rosyjskim działaczkom praw człowieka, zamordowanym przez nieznanych sprawców - Annie Politkowskiej i Natalii Estemirowej. Następnie odbędą się pokazy pracy z aktorkami Odin Teatret - Robertą Carreri i Julią Yarley (Teatr Kana, wstęp wolny). W programie są też kolejne pokazy filmów.

Eugenio Barba, urodzony w 1936 roku we Włoszech, jako osiemnastolatek wyemigrował do Norwegii, gdzie pracował jako spawacz i marynarz, a także studiował na uniwersytecie w Oslo. W 1961 roku trafił do Polski, początkowo jako student warszawskiej PWST, a następnie asystent Jerzego Grotowskiego. Po trzech latach wrócił do Norwegii, gdzie wraz z grupą młodych ludzi założył własną grupę, nazwaną Odin Teatret. W 1966 roku Odin Teatret przyjął zaproszenie władz duńskiego miasteczka Holstebro i na starej farmie stworzył jedyne w swoim rodzaju laboratorium teatralne. Od 1979 roku miejsce to stało się również siedzibą Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru (ISTA), miejscem spotkań interkulturowych. ISTA to również sieć współpracy uczonych zainteresowanych antropologią teatru.



(kas)
Kurier Szczecinski
13 października 2011