Będzie to festiwal wędrowny
Znamy już teatry, które od 10 do 13 lipca zawładną terenem Centrum Hewelianum oraz Placem Zebrań Ludowych podczas 18. edycji Festiwalu Fsta. W odróżnieniu od pięciu ostatnich festiwali na bastionach, tym razem na wszystkie nocne pokazy (na Placu Zebrań Ludowych) będzie trzeba wykupić bilety w cenie 10 zł.Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta po raz pierwszy odbędzie się na terenie Centrum Hewelianum znajdującym się na Forcie Góry Gradowej oraz na położonym poniżej Góry Gradowej Placu Zebrań Ludowych. Podczas festiwalu, który w tym roku upłynie pod hasłem "Podróże" zobaczymy 26 teatrów z jedenastu krajów.
- Przy okazji tej edycji festiwalu chcemy nieco zmienić myślenie o programie Fety - mówi Szymon Wróblewski, kierownik klubu Plama GAK, organizatora Fety. - To festiwal wędrowny. Skoro zmieniamy lokalizację postanowiliśmy pokazać spektakle, które w rozmaity sposób związane są z podróżą.
Niestety, nie zobaczymy zapowiadanego monumentalnego spektaklu słynnej francuskiej grupy Générik Vapeur "Waterligz", o który organizatorzy Fety starali się przez wiele miesięcy.
- Sprawa rozbiła się o koszty. Mieliśmy partnera zainteresowanego pokazem spektaklu Générik Vapeur w Łodzi, który współfinansowałby przyjazd Francuzów i przede wszystkim koszt transportu konstrukcji. Niestety ze względu na problemy finansowe nasz partner się wycofał. Jednak nie porzucamy pomysłu na sprowadzenie tego spektaklu. Już dziś rozmawiamy z Instytutem Francuskim, by uzyskać dofinansowanie i spróbujemy pokazać "Waterligz" podczas kolejnej Fety - dodaje szef klubu Plama.
W programie znalazło się 26 teatrów prezentujących spektakle teatralne oraz francuski Cirque Pop-up, przygotowujący akcje teatralne i pokazy filmowe, czy pochodzący z Hiszpanii Tombs Creatius, który na czas festiwalu postawi na terenie festiwalu interaktywny plac zabaw dla dzieci.
Zobaczymy teatry, które już goszczono na Fecie w ostatnich latach - m.in. Plasticine Rain z Rosji (2011), Bratři v triku z Czech (2013), czy polski Teatr A3 (2011, 2012) i gdańskie: Teatr Pian (2012, 2013) czy Teatr Razem & Remont Pomp (2009). Nie zabraknie ubiegłorocznej premiery Teatru Feta - "Te białe kwiaty" oraz słynnych polskich spektakli, które prezentowane były na festiwalu w ubiegłych latach - "Czasu matek" Teatru Ósmego Dnia i "Salto mortale" Teatru Strefa Ciszy.
W ciągu 4 dni festiwalu planowanych jest ok. 50 wydarzeń, która obejrzy w sumie około 40 tys. widzów. Ci jednak, którzy zechcą zobaczyć propozycje zlokalizowane na Placu Zebrań Ludowych (tam zaplanowano wszystkie nocne spektakle), będą musieli liczyć się z opłatą za bilety. Wstęp na każdy spektakl na Placu Zebrań Ludowych kosztować będzie 10 zł.
- Na Placu Zebrań Ludowych pokażemy siedem spektakli - jeden pierwszego dnia i po dwa w kolejne dni. Wstęp na każdy z nich będzie biletowany - zaznacza Szymon Wróblewski. - Związane jest to z tym, że będziemy mieli przygotowanych około 500 miejsc siedzących. Przedstawienia nocne pokazywane będą o 22 i o północy.
Na Placu Zebrań Ludowych pokazane zostaną spektakl włoskiego teatru Ondadurto "C'era una volta" (10.07, godz. 22 i 11.07, godz. 24), ukraińskiego Voskresiennia - spektakl "Spotkać Prospera" (11.07, godz. 22), hiszpańskiej grupy Hortzmuga Teatro - przedstawienie "It was here, and... they didn't tell it the way I saw it" (12-13.07, o godz. 22), polskiego Teatru Strefa Ciszy - "Salto Mortale" (12.07, godz. 24) oraz spektakl Teatru Ósmego Dnia pt. "Czas matek" (13.07, godz. 24).
Nowością będą warsztaty dla uczestników festiwalu, w ramach których każdy przygotuje sobie (i swoim bliskim) podkładkę do siedzenia z materiałów przeznaczonych do utylizacji (np. zużytych banerów reklamowych).
Wiadomo już, że w trakcie festiwalu droga wjazdowa na Górę Gradową będzie całkowicie wyłączona z ruchu. Budżet festiwalu kształtuje się na poziomie 650 tys. zł
Łukasz Rudziński
Trojmiasto
29 maja 2014