Biblia wg Michała Zadary

Trwają próby do pierwszej części tryptyku teatralnego na podstawie Księgi Rodzaju, pierwszej księgi Biblii. Premiera planowana jest na 1 września.

Biblia wg Michała Zadary w Nowym Teatrze

Trwają próby do pierwszej części tryptyku teatralnego na podstawie Księgi Rodzaju, pierwszej księgi Biblii. Premiera planowana jest na 1 września.

Pamiętacie historię o drzewie życia wiecznego, o pierwszym morderstwie, o ratowaniu zwierząt, o Sarze, o Abrahamie, o Hagar, o Izaaku, o Dinie, o Jakubie i o Józefie? Biblia to zupełnie nieznana księga.

Biblia: Księga Rodzaju 1-50 to połączenie warsztatów plastycznych i spektaklu dramatycznego. Nowy Teatr i Centrala zapraszają na trzy spektakle dla ludzi wszystkich wyznań w wieku od 6 lat.

Premiera pierwszej części, "Biblia. Rdz. 1-11" - 1 września, 18.00
2-3 września, 11.00 i 13.00. Premiery kolejnych części odbędą się w grudniu 2017 i na początku 2018 roku.

O czym jest Księga Rodzaju?

Bóg stworzył świat i ludzi, ale nikomu nie dał instrukcji obsługi. Księga Rodzaju opowiada o trudnej relacji ludzi z Bogiem w czasach, kiedy dopiero się poznawali. Ludzie w tej opowieści popełniają mnóstwo błędów i Bóg ich za to karze - lub nie. Zupełnie jak dziś!

Nasze mity pozwalają nam wspólnie marzyć i działać. Historie biblijne są spoiwem, które jednoczy świat żydów, chrześcijan i muzułmanów. Dzisiaj te historie są nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Podążamy tropem trudnych wyborów i poważnej literatury, która uczy podejścia do świata bez taryfy ulgowej.

Michał Zadara

Zaprosiliśmy aktorów, którzy do pracy nad przedstawieniem mogą wnieść wiele różnych perspektyw. Każdy z nich reprezentuje inne wyznanie i praktykę religijną. Dzięki takiej budowie obsady uwalniamy się od doktrynerstwa i stawiamy na ekumeniczny walor.

Michał Zadara (ur. 1976, Warszawa), reżyser operowy i teatralny, publicysta, autor pierwszej w historii pełnej inscenizacji "Dziadów" Adama Mickiewicza (2016). Jest jedynym współczesnym polskim reżyserem, który od początku kariery konsekwentnie wystawia dramaty religijne, w którego twórczości temat religijności, Boga i metafizyki zajmuje centralne miejsce.

Jego debiutem w Starym Teatrze w 2006 roku był "Ksiądz Marek", mistyczny dramat Juliusza Słowackiego, badający związki między przemocą, cierpieniem i doświadczeniami religijnymi. Również w Starym Teatrze wystawił prapremierę "Kupca" Mikołaja Reja - moralitet z czasów reformacji, badający religijność człowieka w zderzeniu ze śmiertelną chorobą. Podjął się również realizacji scenicznej mistycznej powieści Martina Bubera "Gog i Magog" dokumentującej losy duchowe drugiego pokolenia chasydów polskich w czasach wojen napoleońskich. W Wiedniu wystawił "Mesjasza" Bruno Schulza, zaginioną powieść o nadejściu Mesjasza. Zainscenizował "Everymana", moralitet średniowieczny, podstawę dramaturgii europejskiej, o samotności człowieka w obliczu Boga ("Każdy/a: sztuka moralna") oraz "Księgę Rodzaju 2" Iwana Wyrypajewa, badającą związki między szaleństwem a doświadczeniem mistycznym. W koprodukcji z Festiwalem Boska Komedia wystawił monodram Klausa Kinskiego "Jezus Chrystus Zbawiciel", monolog opisujący szok, jaki wywołuje do dziś kontakt z ideami głoszonymi przez Jezusa.

Michał Zadara konsekwentnie, od dziesięciu lat, przygląda się człowiekowi jako istocie religijnej. Jego spektakle religijne nie są przypisane jednemu wyznaniu i zawsze graniczą z bluźnierstwem - co miało swoje zwieńczenie w jego pełnej inscenizacji "Dziadów", gdzie Wielka Improwizacja stała się przesłuchaniem Boga w celi przez pełnego gniewu i rozpaczy Konrada.

Konsekwencją tej drogi jest tryptyk: "Biblia: Księgą Rodzaju 1-50", realizowany w sezonie 2017/18 jako koprodukcja CENTRALI i Nowego Teatru.

Producent: Fundacja Nowych Działań
Koproducenci: Nowy Teatr, Centrala
Dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego



(-) (-)
Materiał Teatru
10 sierpnia 2017
Spektakle
Biblia. Rdz. 1-11
Portrety
Michał Zadara