Biblioteka nosi imię Witolda Gombrowicza

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach od piątku nosi imię Witolda Gombrowicza. Podczas uroczystości zorganizowanej z okazji 100-lecia działalności bibliotek publicznych w regionie świętokrzyskim, popiersie twórcy i tablicę z nową nazwą biblioteki odsłoniła wdowa po pisarzu Rita Gombrowicz.

Przed biblioteką stanął postument z popiersiem Gombrowicza, autorstwa rzeźbiarza Józefa Opali. Na tablicy umieszczonej na kolumnie widnieje cytat z gombrowiczowskich "Rozmów z Dominique de Roux": "Patrzeć się przez nierzeczywistość do rzeczywistości". 

- Gombrowicz nie był w Polsce po 1939 roku, a jego grób znajduje się we Francji. Poprzez nadanie kieleckiej bibliotece jego imienia, jakby znalazł się w miejscu, gdzie żyła jego rodzina" - powiedziała Rita Gombrowicz, dziękując za uhonorowanie męża. Jej zdaniem, Gombrowicz "byłby na pewno szczęśliwy i zadowolony. 

Wdowa po pisarzu od czwartku przebywa w województwie świętokrzyskim, odwiedziła miejsca związane z rodziną Gombrowiczów, m.in. cmentarze na których znajdują się groby rodziców i brata pisarza - w Przybysławicach i w Kielcach. 

Dyrektor biblioteki Andrzej Dąbrowski podkreślił, że twórca "Ferdydurke" został patronem książnicy nie tylko z powodu związków z regionem świętokrzyskim, ale także ze względu na fakt, iż jego twórczością żywo interesują się kolejne pokolenia młodych ludzi. "To znakomity, ale wymagający patron, który nigdy nie szedł na łatwiznę, stawiał czytelnikowi wysokie wymagania. I my chcemy, aby czytelnicy naszej biblioteki stawiali sobie ambitne cele" - mówił Dąbrowski 

Kielecka książnica jest dziś największą biblioteka publiczną w regionie, z księgozbiorem liczącym ponad 300 tys. pozycji. Od roku mieści się w nowoczesnym budynku, zbudowanym dzięki środkom unijnym. Pierwszą wypożyczalnię i czytelnię pism w Kielcach otwarto w lipcu 1909 roku, z inicjatywy Towarzystwa Biblioteki Publicznej. 

Z okazji jubileuszu w czwartek w bibliotece odbyła się sesja naukowa dotycząca związków Gombrowicza z regionem świętokrzyskim; w książnicy można także oglądać wystawę poświęconą pisarzowi, ekspozycję dokumentującą jubileusz bibliotekarstwa i wystawę zabytkowych ilustracji książkowych. Po południu w Teatrze im. Stefana Żeromskiego zostanie przedstawiony spektakl "Trans Atlantyk" według Gombrowicza, w reżyserii Piotra Siekluckiego. 

Witold Gombrowicz - jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku - był prozaikiem, dramaturgiem i eseistą. Urodził się w 1904 roku w Małoszycach pod Opatowem (Świętokrzyskie). Gombrowiczowie mieszkali tu do 1911 roku; pisarz często odwiedzał później brata, która mieszkał w pobliskim Potoczku. W Dołach Biskupich koło Ostrowca Świętokrzyskiego przed stu laty funkcjonowała należąca do rodziny przyszłego pisarza fabryka tektury, którą na cześć Witolda nazwano Witulinem. 

W tym roku przypada 40. rocznica śmierci pisarza. W niedzielę we Wsole koło Radomia zainauguruje działalność Muzeum Witolda Gombrowicza.




PAP
10 października 2009