Bielska Oresteja wyjeżdża na prestiżowy festiwal do Francji

Bielski teatr lalek Banialuka wystąpi na 20. Światowym Festiwalu Teatrów Lalek w Charleville-Mezieres we Francji. Pokaże sztukę "Oresteja?" na motywach Ajschylosa w reżyserii Francois'a Lazaro. Zespół wyjedzie w poniedziałek.

Festiwal trwa od 20 do 29 września. Bielski teatr wystąpi trzykrotnie. Pokaże sztukę "Oresteja?" w reżyserii Francoisa Lazaro.

- Jest to dla nas duża nobilitacja. Na tym festiwalu obecny jest cały świat. To miejsce jest legendarne, kojarzy się jako główny ośrodek skupiający wszystko co najlepsze i największe w sztuce lalkarskiej. Przez wiele lat polskie teatry nie gościły na nim. Tym bardziej cieszymy się, że możemy zaprezentować "Oresteję?" (na zdjęciu) - powiedział dyrektor bielskiej sceny Jacek Popławski.

Banialuka wystawiła "Oresteję?" w marcu ub.r. Z utworu Ajschylosa Lazaro wybrał wydarzenia, do których analogie odnajdujemy we współczesności. Agresja, przemoc, chęć odwetu i zemsty wszechobecne w otaczającym nas świecie to niektóre z problemów przedstawienia.

Reżyser nie podjął się w spektaklu próby odtworzenia tragedii greckiej. Tworzone na scenie sekwencje budowane są na bazie szczątków zdarzeń, niedopowiedzeń i wiadomości przekazywanych przy użyciu komunikatorów internetowych. Za pomocą prymitywnych gestów inspirowanych obrazami zaczerpniętymi z historii sztuki, tworzone są uniwersalne znaczenia, przekazywane są emocje i uczucia.

Francois Lazaro użył w tytule pytajnika. Jak wyjaśniał przed premierą, gdyby chciał wystawić całe dzieło Ajschylosa, trwałaby ono siedem godzin. - Byłem zobowiązany do skrótów i stworzenia swoistego sennego marzenia na temat "Orestei". To jeden powód. Był jeszcze inny. Nie wiemy, co ta sztuka tak naprawdę znaczyła wtedy, gdy została stworzona. Nie wiemy, jak Grecy rozumieli teatr. Nie wiemy, jak mówili. Nie znamy muzyki, jaka im towarzyszyła. Na nowo wyobrażamy sobie całość. Jak archeolodzy próbujemy zrozumieć, odgadywać. Dlatego ten pytajnik jest usprawiedliwiony - powiedział.

Spektakl, kierowany do starszej publiczności, Banialuka zrealizowała we współpracy z Clastic Theatre z Francji. Występują: Małgorzata Bulska, Magdalena Obidowska, Lucyna Sypniewska, Dagmara Włoszek, Ziemowit Ptaszkowski, Tomasz Sylwestrzak, Ryszard Sypniewski i Piotr Tomaszewski.

Lazaro jest jednym z najwybitniejszych twórców teatru. Na bielskiej scenie wyreżyserował w przeszłości "Samotność" Bruna Schulza oraz utwór "Martwe słowa", który stworzył wspólnie z Danielem Lemahieu. Spektaklem "Oresteja?" pożegnał się z teatrem. To jego ostatnia sztuka.

Światowy Festiwal Teatrów Lalek w Charleville-Mezieres to największy międzynarodowy festiwal teatrów lalek na świecie. Powstał w 1961 r. Obecnie to biennale. Podczas każdej edycji zapraszanych jest ok. 250 teatrów, których występy ogląda widownia przekraczająca 150 tys. osób.

- Nie ma gwiazdy lalkarstwa, która nie wystąpiłaby dotąd w Charleville-Mezieres - powiedziała Katarzyna Dendys-Kosecka z bielskiej Banialuki.

Oprócz spektakli w salach odbywają się liczne widowiska plenerowe.

Teatr Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalek w Polsce i jednym z bardziej znanych w kraju i na świecie.



Marek Szafrański
Kurier PAP
23 września 2019
Spektakle
Oresteja?
Portrety
François Lazaro