Bóg pogrążony w depresji
„Boże mój!" to pełna zwrotów akcji i ciekawych dialogów tragikomedia wystawiana z wielkim powodzeniem na wielu światowych scenach teatralnych. Pewnego dnia w gabinecie psychologicznym, prowadzonym przez samotnie wychowującą autystycznego syna Ellę, zjawia się pacjent, który przedstawia się jako... Bóg. Pogrążony w depresji nie chce już czuwać nad światem. Czy psycholożka-ateistka jest w stanie odwieść go od decyzji zniszczenia świata?9 września 2016 o godz. 20.00 Miejski Teatr Miniatura i Fundacja Kultury Zbliżenia zapraszają na premierę spektaklu „Boże mój!" na podstawie sztuki izraelskiej pisarki Anat Gov. To pełna zwrotów akcji i ciekawych dialogów tragikomedia wystawiana z wielkim powodzeniem na wielu światowych scenach teatralnych. Pewnego dnia w gabinecie psychologicznym, prowadzonym przez samotnie wychowującą autystycznego syna Ellę, zjawia się pacjent, który przedstawia się jako... Bóg. Pogrążony w depresji nie chce już czuwać nad światem. Czy psycholożka-ateistka jest w stanie odwieść go od decyzji zniszczenia świata?
Spektakl reżyseruje Marek Brand, od lat działający w Gdańsku reżyser, aktor, dramatopisarz oraz animator kultury, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA. Scenografię projektuje Anna Molga, gdańska malarka, ilustratorka i scenografka, a muzykę komponuje Paweł Zagańczyk, laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych, założyciel kwartetu Zagan Acoustic, wykonującego muzykę improwizowaną, będącą fuzją muzyki folkowej, jazzowej oraz poważnej.
O artystach
Anat Gov (1953–2012)
Izraelska dramatopisarka, autorka scenariuszy telewizyjnych, tłumaczka. Po ukończeniu studiów na wydziale teatru Uniwersytetu w Tel Aviwie przez wiele lat pisała scenariusze do izraelskich programów satyrycznych. Jest autorką dziewięciu sztuk teatralnych, z których dwie – „Najlepsze przyjaciółki" i „Pan domu" – otrzymały nagrodę dla najlepszej komedii w 1999 i 2004 roku. Przetłumaczyła „Via Dolorosa" Davida Hare'a i „Matkę Courage i jej dzieci" Bertolda Brechta. Była również felietonistką dziennika „Yedioth Ahronoth" oraz jedną z założycielek organizacji Ezrat Nashim, zajmującej się ofiarami przemocy seksualnej.
Komedia „Boże mój!" miała światową prapremierę w Teatrze Cameri w Tel Aviwie 27 marca 2008 roku w reżyserii Edny Mazii. Była również wystawiana w Argentynie, Włoszech, Brazylii, Niemczech, Polsce, Rosji i Panamie. Polska prapremiera miała miejsce w Teatrze Jaracza w Łodzi 29 marca 2014 roku.
Marek Brand - reżyseria
Reżyser, aktor, dramaturg, absolwent wydziału wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W latach 1987–1989 adept dramatu w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Twórca autorskiego Teatru Zielony Wiatrak, działającego w Trójmieście od 1994 roku. W ostatnich latach zrealizował spektakle na podstawie swoich sztuk „Dni pozorne", „Dyskretne układy dynamiczne", „Dna", „Drapacze chmur", „Nosorożec w jeżynach", „Co pan na to, panie Freud", „Kocha, lubi, szanuje", „Kręgle". Wyreżyserował też spektakle „Na wschodzie i zachodzie" wg Ericha Marii Remarque'a, „Szaleństwo we dwoje" Eugene'a Ionesco, „Oświadczyny/Niedźwiedź" Antoniego Czechowa oraz programy muzyczno-kabaretowe „Tuwim or not Tuwim" i „Do niezobaczenia się z panem". W 2014 roku na scenę Teatru Miniatura zaadaptował „Każdy przyniósł, co miał najlepszego" Mieczysława Abramowicza. Na swoim koncie ma role w filmach „Europa, Europa" Agnieszki Holland, „Korczak" Andrzeja Wajdy, „Mistrz i Małgorzata" Macieja Wojtyszki, „Pijak" Tomasza Lengrena i „Modrzejewska" Jana Łomnickiego. Laureat nagród na ogólnopolskich festiwalach teatralnych za reżyserię, kreacje aktorskie, teksty dramatów. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia odbywającego się w Gdańsku. Producent filmów dokumentalnych. Prezes zarządu Fundacji Kultury Zbliżenia.
Anna Molga - scenografia
Malarka, ilustratorka, scenografka. Urodzona w 1956 roku w Gdańsku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, wydział Malarstwa i Grafiki. Realizuje się w różnych dyscyplinach sztuki – uprawia nie tylko klasyczne malarstwo i rysunek, ale zajmuje się też ilustracją, projektowaniem graficznym, scenografią i tworzeniem kostiumów teatralnych.
W pracy twórczej interesują ją małe i kameralne formy, wymagające precyzji i skupienia, tematy bajkowe i nierealne – bliższe widzeniom sennym niż realnemu życiu.
Współpracowała m.in. z Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Miejskim w Gdyni, Operą Bałtycką w Gdańsku, Teatrem Zielony Wiatrak w Gdańsku, Teatr Atelier w Sopocie, Theather Charlottchen w Berlinie. W 2009 otrzymała stypendium twórcze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, dzięki któremu wydała autorską książkę „Wyrodna matka radzi".
Paweł Zagańczyk - muzyka
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka, gdzie pełni funkcję asystenta. Jest laureatem ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Występował na Litwie, w Anglii, Estonii, Finlandii, Słowacji, Niemczech, Szwecji i Szwajcarii. Umie odnaleźć się w wielu stylistykach i gatunkach muzycznych. Współpracuje z jazzmanem – saksofonistą Adamem Wendtem, czego owocem jest płyta zatytułowana Acoustic Travel. Z kwartetem Zagan Acoustic, którego jest założycielem, wykonuje muzykę improwizowaną, będącą fuzją muzyki folkowej, jazzowej oraz poważnej. Jest organizatorem festiwalu Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej, którego IX edycja odbędzie się w grudniu 2016 r. W ostatnim czasie dużo uwagi poświecił tangu – nagrał solową płytę „Tango", ukazującą ten gatunek w twórczości różnych kompozytorów. Koncertuje też na bandoneonie z niemieckiej manufaktury Uwe Hartenhauera. Za swoją działalność artystyczną otrzymał wiele wyróżnień, m.in. Pomorską Nadzieję Artystyczną, stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta miasta Gdańska, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Agnieszka Olek - tłumaczka
Anat Gov całym swoim życiem i twórczością pokazywała, że pomimo rozpaczy i cierpienia, zachowując humor i nadzieję, można znaleźć szczęście i radość w codziennym życiu. W swoich sztukach ukazywała przede wszystkim kobiety i ich codzienne zmagania, tematy, którym nie poświęca się wiele uwagi w teatrze – przyjaźń, trudności ze znalezieniem właściwego miejsca w społeczeństwie czy problemy związane z samotnym wychowywaniem dzieci. Przedstawiając trudne losy bohaterek, podkreślała, że nie trzeba czekać, aż spełnią się wielkie marzenia i zacznie się wspaniałe życie. Sens i radość można znaleźć w rzeczach drobnych. Wiedziała, że świat jest okrutny i nie znikną z niego nigdy choroby i wojny, ale mówiła jednocześnie, że w obrębie naszej zwykłej codzienności można się pojednać z samym sobą i znaleźć sens w życiu. Nie trzeba rozumieć wszystkiego, trzeba jednak mieć odwagę na niełatwą codzienność. Autorka przez wiele lat zmagała się z chorobą nowotworową. Do ostatnich chwil życia mówiła o niej publicznie, nie uciekając od trudnych tematów. Ostatnim jej utworem był właśnie musical o raku, w którym oswajała z trudną tematyką i dodawała otuchy i nadziei.
(-) (-)
Materiał Teatru
13 sierpnia 2016