Bunt przyziemnej odzieży

Czy zastanawiało Was kiedyś, co się dzieje z osieroconymi skarpetkami, których niemal po każdym praniu brakuje w szufladzie?

Życie skarpetek jest bardzo trudne:
albo dziurawe są, albo brudne.
Spać muszą w butach, bądź też w szufladzie.
Rzadko w porządku, często - w nieładzie.
Nie chcę się skarżyć na swą niedolę,
Lecz na skarpetki dybią wciąż mole!

J. Bednarek

Niespodziewanie okazuje się, że bycie noszonym na ludzkich stopach nie musi być jedynym przeznaczeniem skarpetek. W mieszkaniu małej Be dochodzi do buntu tej przyziemnej odzieży i do próby zrealizowania wielkiej skarpetkowej ucieczki. Powody są różne: jedna - nie chce zalegać dłużej w koszu na bieliznę w towarzystwie brudasów, inna - jest zrobiona z szorstkiej wełny, kłuje w stopy i nikt nie chce jej nosić, kolejna - chce zmieniać świat, jeszcze inna tęskni za morskimi przygodami, a ta jedwabna - marzy o wielkiej karierze. Czy uda im się uciec, czy spełnią swoje marzenia, czy znajdą własną drogę i miejsce? Jedno jest pewne - to, co je spotka, będzie źródłem wielu refleksji.

Wielowątkowa opowieść dla dzieci o lekkim zabarwieniu kryminalnym. Dziesięciu bohaterów, dziesięć problemów i dziesięć niesamowitych przygód z dużą porcją abstrakcyjnego humoru. Feeria barw, wzorów i rozmiarów – tak można w skrócie opisać Groteskową adaptację świetnej i pouczającej literatury Justyny Bednarek. A wszystko to w stylowej scenografii Małgorzaty Zwolińskiej, przetykane lekką i sugestywną muzyką Jacka Stankiewicza, z dodatkiem humorystycznej i skocznej choreografii Macieja Florka. Po prostu – 100% bawełny.

Lech Walicki – reżyser



Eryka Żmuda
Materiał Teatru
24 września 2020