Buntownicze formy wypowiedzi

19 kwietnia 2018 odbędzie się w Instytucie Grotowskiego premiera spektaklu „Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu" w reżyserii i choreografii Mateja Matejki. To produkcja Studia Matejka – zespołu prowadzącego badania potencjału ekspresji ciała w obszarze sztuki aktorskiej, na stałe współpracującego z Instytutem. 23 kwietnia 2018 w ramach Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań rozpocznie się semestr autorski dr. hab. prof. UAM Grzegorza Ziółkowskiego o zjawisku protestacyjnych samospaleń, zainicjowany wykładem „Lotos w morzu ognia".

Spektakl „Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu" na podstawie tekstu Mateja Matejki i Marka Gluzińskiego dotyka źródeł osobistego gniewu, zrodzonego w wyniku lęku przed opresją. Czy są to opresja fizyczna, psychiczna czy polityczna, gniew narasta i powoduje opór wobec wszystkiego, co z nim związane. W chwili, gdy nie można pozostać grzecznym, uprzejmym ani biernym w oczekiwaniu na ratunek z zewnątrz, mała iskra zapala motor zmiany. Twórcy badają tę iskrę ze wszystkich stron. Ich zdaniem gniew niczym zakaźna infekcja tropi swe ofiary, bez względu na to, po której stoi się stronie. Studio Matejka deklaruje, że oddaje głos wszystkim gniewnym – bez cenzury politycznej, moralnej i obyczajowej. W swojej pracy zespół odwołuje się do tradycji teatru fizycznego, działa na pograniczu różnych gatunków performatywnych, technik treningu aktora/tancerza, między indywidualną ekspresją a zbiorowym rezonansem. Najnowszy spektakl Studia Matejka, z międzynarodową obsadą, grany będzie w językach polskim, angielskim, czeskim, tureckim (premiera 19 kwietnia 2018). W przedstawieniu usłyszymy muzykę zespołu Kurws, która „rozbija nie tylko stylistyczne ograniczenia", [...] może dawać poczucie swoistej ekstazy, błądzenia, odnajdywania właściwego ładu i porządku w nawarstwiających się dysonansach" (Łukasz Komla, nowamuzyka.pl).

Semestr autorski dr. hab. prof. UAM Grzegorza Ziółkowskiego w ramach Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań poświęcony będzie zjawisku protestacyjnych samospaleń. Złożą się na niego: trzy wykłady prowadzącego cykl, ilustrowane materiałami audiowizualnymi, oraz panel dyskusyjny dotyczący jego nowej książki „Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej" (Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2018). Grzegorz Ziółkowski jest reżyserem teatralnym, teatrologiem, nauczycielem, redaktorem, tłumaczem, praktykiem tai chi, dr. hab., prof. UAM w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2012 roku kieruje PRACOWNIĄ || ROSA oraz Acting Techniques Intensive Seminar ATIS w Poznaniu.

Tematami pierwszego z wykładów semestru autorskiego, „Lotos w morzu ognia" (23 kwietnia 2018), będą samospalenia wietnamskiego mnicha buddyjskiego Thích Quảng Ðứca (1963) oraz amerykańskiego kwakra Normana Morrisona (1965), dokonane w trakcie trwania konfliktu w Wietnamie. Pierwszy z nich uczynił to w geście ofiarnym jako protest przeciwko prześladowaniom buddystów przez wspierany przez Stany Zjednoczone rząd prezydenta Ngô Đình Diệma. Ten drugi zdecydował się na samospalenie poruszony artykułem w gazecie, w którym katolicki ksiądz opowiadał o masakrze ludności cywilnej, w tym wielu dzieci, podczas bombardowania przez Amerykanów wioski w Wietnamie Południowym, gdzie prowadził parafię. Podczas wykładu omówione zostaną dzieła artystyczne, m.in. „Mondo cane 2" w reżyserii Gualtiera Jacopettiego i Franca Prosperiego, obraz „Special Forces (After Banksy)" namalowany przez Van Thanh Rudda, spektakl US i film „Tell Me Lies" w reżyserii Petera Brooka. Kolejne wykłady odbędą się 7 i 21 maja.

Spektakl „Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu" (premiera: 19 kwietnia, kolejne pokazy: 20–21 kwietnia, godz. 19:00) grany będzie w Studiu Na Grobli Instytutu Grotowskiego (ul. Na Grobli 30/32). Bilety na spektakle: 30 PLN, rezerwacja miejsc: angryman@studiomatejka.com, tel. 696 392 972. Bilety sprzedawane będą pół godziny przed rozpoczęciem danego spektaklu. Wykład „Lotos w morzu ognia" (23 kwietnia, godz. 18:00) odbędzie się w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego (Przejście Żelaźnicze), wstęp wolny.



Beata Zuzanna Borawska
Materiał Instytutu Grotowskiego
14 kwietnia 2018
Portrety
Matej Matejka