Bytom stolicą tańca

Misja Śląskiego Teatru Tańca (ŚTT), czyli wspieranie rozwoju Polskiego Tańca Współczesnego w Polsce i poza jej granicami jest wspomagana przez Międzynarodową Konferencję Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej. Zarówno ŚTT jak i jego międzynarodowi partnerzy koncentrują się na rozwoju tańca współczesnego realizując programy przez cały rok. Programy te, rozwijane i doskonalone w ciągu roku, stają się częścią Konferencji - Festiwalu, sprawiając, że każda kolejna edycja jest niepowtarzalna, a każdy projekt rozwijany dzięki współpracy

Konferencji – Festiwalowi przyświeca wciąż idea prezentacji polskiego środowiska tańca światowym środowiskom tanecznym, rozwoju zdolności tancerzy i umiejętności przetrwania 
w świecie ekonomii i kultury. Jest to forum wspierające innowacje i eksperymenty pomiędzy młodymi, a już doświadczonymi tancerzami, otwierające debatę poruszającą kwestie i sprawy mające wpływ na świat tańca i sztuki. Jednocześnie Konferencji – Festiwal kontynuuje tradycję prezentacji osiągnięć narodowych i międzynarodowych środowisk choreograficznych tańca współczesnego, także promocję artystów (taniec i dziedziny pokrewne) i nauczycieli posiadających oryginalne wizje. Z roku na rok Konferencji – Festiwal rozwija swą programową różnorodność dostosowując się do rosnących i zmieniających się potrzeb społeczności tańca.

Prezentacje festiwalowe

Od 26.06 – 9.07 Bytom za sprawą ŚTT zamieni się w europejską stolicę tańca . Przeszło 30 zespołów z pięciu kontynentów, 40 nauczycieli tańca, 50 technik tanecznych, 18000 widzów, ponad 1500 uczestników warsztatów tańca współczesnego i innych warsztatów oraz seminarium pod kierunkiem kilkudziesięciu międzynarodowej sławy nauczycieli i wykładowców, wszystko to składa się na XVIII Międzynarodową Konferencję Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej. 

Partnerami projektu są m.in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, GZM, Urząd Miasta Bytomia. Na oczach tysięcy widzów odbędą się światowe premiery, a swoje spektakle na trzech scenach festiwalowych zaprezentują znakomici artyści – skandynawskie grupy tańca współczesnego Panta Rei Danseteater (Norwegia) oraz Cullberg Ballet (Szwecja). Ze Szwajcarii przybędzie Compagnie Drift, jeden z ciekawszych zespołów europejskich o wysublimowanym stylu, eksperymentatorskim nastawieniu do twórczości. Spektakle Compagnie Drift na pewno przypadną do gustu widzom oczekującym od sztuki wrażeń estetycznych oraz takim, którzy lubią śmiałe poszukiwania w warstwie formalnej. Amerykańską platformę tańca współczesnego reprezentować będzie ZVIDANCE. Mówiąc o gościach specjalnych XVIII edycji Konferencji – Festiwalu nie można zapomnieć o formacji Les choses de Rien (Francja) czy węgierskich grupach Ferenc Feher oraz Compagnie Pal Frenak. Azjatycką platformę tańca współczesnego reprezentować będą m.in. Lee In-soo Dance Project (Korea), PARK Soon-ho Dance Project (Korea) czy T.H.E Dance Company (Singapur). Tych widzów, których interesuje rozwój tańca współczesnego w Polsce zaciekawi polska platforma tańca, czyli Polski Teatr Tańca, Bałtycki Teatr Tańca czy Śląski Teatr Tańca.

Warsztaty:

Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego 40 nauczyciel z 5 kontynentów, ponad 30 technik, warsztaty mają na celu zapoznanie tancerzy z różnorodnością technik tańca, poszerzenie zakresu słownictwa ruchowego, a w rezultacie mają ułatwić poszukiwanie indywidualnego stylu oraz wyposażyć uczestników w odpowiedniej jakości wiedzę z zakresu kompozycji tańca, koncepcji tanecznych czy pojęcia przestrzeni.

Międzynarodowe Warsztaty Tańca Integracyjnego / Warsztaty Terapii przez Ruch adresowane są do pedagogów, terapeutów oraz fizjoterapeutów, skierowane do osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich, tancerzy i osób zainteresowanych pracą twórczą z osobami niepełnosprawnymi.

Międzynarodowe Seminarium Historyków i Krytyków Tańca oraz Warsztaty Pisania o Tańcu jedyną w Polsce tak rozbudowaną (80 godz.) propozycję adresowaną do osób zainteresowanych wiedzą teoretyczną dotyczącą sztuki tanecznej.

Warsztaty Menedżerów Sztuki zapraszamy osoby, które zainteresowane są problematyką zarządzania w instytucjach kultury oraz pozyskiwaniem środków na projekty artystyczne.

Międzynarodowe Warsztaty Radiowe dla tych, którzy marzą o pracy w charakterze dziennikarza radiowego, prowadzone przez Ewę Niewiadomską.

Warsztaty Fotografii Tańca dla miłośników, amatorów i profesjonalistów fotografiki, celem warsztatów fotograficznych jest kształcenie fotografów dla potrzeb promocji tańca, a także zainteresowanie artystów fotografików tematyką taneczną, prowadzone przez Tomasza Zakrzewskiego.



(-)
Materiały Organizatorów
17 czerwca 2011