Całoroczny jubileusz

Piątkowo-sobotnie (25-26 kwietnia) prezentacje spektaklu "Szaweł" Roberta Urbańskiego z Przemysławem Bluszczem w roli tytułowej w reżyserii Jacka Głomba, rozpoczną tegoroczny cykl prezentacji 20-letniego dorobku artystycznego i menedżerskiego dyrektora legnickiego Teatru Modrzejewskiej.

W sierpniu br. minie dokładnie 20 lat od objęcia przez Jacka Głomba funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego legnickiej sceny dramatycznej. Jubileusz stał się okazją do prezentacji jego artystycznego dorobku, którą rozpocznie wznowienie "Szawła", w nowym dla tego spektaklu miejscu, na Scenie na Nowym Świecie. Partnerem teatru w organizacji całorocznego jubileuszowego przedsięwzięcia pod wspólną nazwą "20 sezonów Jacka Głomba w Legnicy" jest Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej, które pozyskało na ten cel dotację ministra kultury w wysokości 70 tys. zł.

- Miałam przyjemność znać wszystkich dyrektorów w całej, rozpoczętej jesienią 1977 roku, historii legnickiego teatru. Ale to dopiero Jacek Głomb w 1994 roku podjął ryzyko złamania dotychczasowych przyzwyczajeń miejscowej publiczności i dokonał w nim rewolucji odrzucając to, co było w nim grzeczne i konwencjonalne. Przy okazji, wychodząc poza tradycyjną przestrzeń teatralnego budynku, uczynił teatralną sceną całe miasto, a lokalne historie wpisał w tworzone przedstawienia. Dzięki temu to właśnie teatr stał się artystycznym ambasadorem miasta i najbardziej rozpoznawalną wizytówką Legnicy - mówiła na wtorkowej (22 kwietnia) konferencji prasowej prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy Krystyna Zajko-Minkiewicz.

- Legnica to wyjątkowe i bardzo ciekawe miasto, przede wszystkim dzięki swojej wielonarodowej historii, w którym tematy leżą dosłownie na ulicy. Ale nie bylibyśmy w tym miejscu na teatralnej mapie kraju, w jakim jesteśmy, gdyby nie trzy kluczowe elementy: zespół, przymierze z widownią i miłość do miasta - dorzucił Jacek Głomb.

W maju na legnicką scenę powróci kolejny z ważnych spektakli duetu Urbański - Głomb. Będzie to stworzony ze spisanych świadectw i relacji przesiedleńców dramat "Łemko".

- Rozpoczynamy od wznowień, bo zmienia się nasza widownia i wyrosło nam całe pokolenie nowych widzów - wyjaśnia szef legnickiego teatru zapowiadając także przypomnienie innych spektakli, które swoje premiery miały wiele lat temu, takich jak: "Hamlet, książę Danii" Szekspira oraz bardzo legnickie i osadzone w ponad stuletniej (niemieckiej, radzieckiej i polskiej) historii teatru "Wschody i Zachody Miasta" Urbańskiego.

Kulminację jubileuszowych prezentacji zaplanowano na koniec lata br. W dniach 12-14 września na legnickich scenach zaprezentowane zostaną spektakle wyreżyserowane przez Jacka Głomba w latach 2012-2014 wyjazdowo na scenach w Łodzi i w Gorzowie Wielkopolskim. Będą to "Marsz Polonia" wg Jerzego Pilcha, "Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata" Roberta Urbańskiego oraz "Wesołe Kumoszki z Windsoru" Szekspira. W tych dniach w teatralnym kinie wyświetlone zostaną także telewizyjne spektakle wyreżyserowane przez Głomba. Od pierwszego, jakim była "Pasja" wg Mieczysława Abramowicza (1995), po ostatni jakim jest "Orkiestra" Krzysztofa Kopki (2013).

Wszystko zacznie się jednak od premierowego spektaklu w klimatach bałkańskich, który zaprezentowany zostanie na scenie Teatru Starego w pobliskim Bolesławcu. Co to będzie, dlaczego wyjazdowo i akurat w tym miejscu, wyjaśni to temat i fabuła przedstawienia, które wyreżyseruje Jacek Głomb. To jednak ma być niespodzianka i jako taka, otoczona jest na razie tajemnicą znaną nielicznym.

Wrześniowym prezentacjom spektakli towarzyszyć będą jubileuszowe spotkania twórców, którzy w minionym dwudziestoleciu wyraziście wpisali się w działalność legnickiej sceny, a także wydanie specjalnego, poświęconego w całości prezentacji sylwetki i dorobku artystycznego Jacka Głomba, numeru kwartalnika "Nietak!T", wydawanego od kilku lat przez wrocławską Fundację Teatr Nie-Taki.



Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
24 kwietnia 2014
Spektakle
Szaweł
Portrety
Jacek Głomb