Cały tydzień w teatrze

Małe formy i wielkie widowiska, pokazy performerów i młodych niezależnych teatrów, spektakle z Niemiec i rodzimych scen - szczeciński festiwal zderza to, co najciekawsze w teatrze w ostatnim roku

Rekordowa liczba spektakli konkursowych i wydarzeń towarzyszących, wyjazd na przedstawienia niemieckie, pokazy filmowe, seminaria oraz otwarcie na nową grupę odbiorców, najmłodszych - za dwa tygodnie w Szczecinie zaczyna się 45. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt.

Najciekawsze małe formy

O grand prix festiwalu, przyznawane tradycyjnie przez publiczność, oraz nagrody jury walczyć będzie 17 spektakli. To najciekawsze małe formy teatralne ostatniego roku m.in. z Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy, Kielc, Wałbrzycha, Szczecina, Berlina, Wiednia.

Zobaczymy m.in. "Lipiec" z Karoliną Gruszką w reżyserii Iwana Wyrypajewa przygotowany przez warszawski Teatr na Woli, "Transformacje" Artura Pałygi w reżyserii Pawła Łysaka z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, który z ironicznym dystansem zajmuje się drogą, jaką Polska przebyła od 1989 r. Głos w dyskusji o współczesnej Polsce zabierze też Teatr Ósmego Dnia z Poznania "Paranoikami i Pszczelarzami". Z kolei "Niech żyje wojna!!!" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu to spektakl inspirowany serialem "Czterej pancerni i pies", który pokazuje, jak władza buduje mity do doraźnych celów. Widzów, którzy widzieli niezwykłe przedstawienie wiedeńskiej grupy Liquid Loft na ubiegłorocznych Spoiwach Kultury, ucieszy powrót tej grupy, tym razem na Kontrapunkcie. Austriacy pokażą "Posing Project B/The Art of Seduction", nagrodzony już Złotym Lwem na weneckim biennale.

Konkurs odbywać się będzie od 20 do 25 kwietnia.

Czas na teatr niemiecki

Podobnie jak w ostatnich kilku latach widzów czeka jednodniowa wycieczka do teatrów niemieckich. W tym roku kontrapunktowa formuła "Dnia berlińskiego" została rozszerzona o pokazy w Międzynarodowym Ośrodku Poszukiwań Artystycznych Schloss Bröllin, położonym koło Pasewalku, i tym samym "Dzień berliński" został przekształcony w "Dzień transgraniczny" - szczecińsko-bröllińsko-berliński.

Tu m.in. dwa tytuły berlińskie: "Trzecia generacja" w Schaubühne (aktorzy z Niemiec, Izraela, Palestyny starają się podjąć próbę wzajemnych relacji w historycznych uwarunkowaniach) oraz "Chór jest w wielkim błędzie", nowy tytuł Rene Pollescha w Volksbühne.

Dzień transgraniczny planowany jest na 23 kwietnia

"Odyseja", "Trylogia", hologramy


Niezwykle atrakcyjnie zapowiadają się wydarzenia pozakonkursowe. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi teatr Santasangre z Rzymu, który pokaże muzyczny spektakl światła i wody w technice hologramowej (23 kwietnia). Teatr Titanick zaprezentuje swoje najnowsze plenerowe widowisko "Odyseja" (24 kwietnia). A na finał jeden z najgłośniejszych tytułów minionego roku - "Trylogia" Jana Klaty z Teatru Starego w Krakowie (25 kwietnia) nagrodzona już grand prix Konfrontacji Teatralnych w Opolu i Prapremier w Bydgoszczy.

Wśród imprez towarzyszących także Noc Performerów (24 kwietnia), dwudniowa dyskusja panelowa "Teatr wśród mód" i pokaz filmów we współpracy z portalem Stopklatka (22-23 kwietnia), wystawy, koncert Raphaela Rogińskiego, Mikołaja Trzaski i Macio Morettiego (23 kwietnia) oraz promocje nowych publikacji teatralnych.

Przegląd organizują: Miasto Szczecin, Teatr Lalek "Pleciuga", Teatr Współczesny i Teatr Kana. Program opracowała komisja artystyczna w składzie: Anna Garlicka - dyrektor festiwalu, teatrolog, Arkadiusz Buszko - aktor Teatru Współczesnego, szef Teatru Krypta, Piotr Ratajczak - reżyser, Jan Turkowski - animator kultury z Teatru Kana oraz jako konsultant Krzysztof Bizio - dramaturg.



Ewa Podgajna, Piotr Szyliński
Gazeta Wyborcza Szczecin
14 kwietnia 2010