Chodź do teatru!

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy 27 marca już po raz 50. Tym razem pod hasłem: "Chodź do teatru!". To inicjatywa 24 warszawskich teatrów przy współpracy Instytutu Teatralnego im. Z.Raszewskiego w Warszawie, która obejmuje szereg różnorodnych działań teatralnych przeznaczonych dla młodych widzów. Teatr Żydowski przystąpił do akcji, proponując wiele niecodziennych atrakcji

„Chodź do teatru!” to wyjątkowa oferta dla licealistów i studentów, przygotowana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Wspólna inicjatywa 11 warsztatów, 13 spotkań z artystami i pracownikami teatrów, 8 spektakli, a także próby otwarte, projekcje Teatru TV, pokazy filmów o tematyce teatralnej, wykłady, wycieczki po teatrze, salon poezji, a nawet teatralna RPG – to wszystko stwarza niepowtarzalną okazję do otwarcia się teatrów na szkoły i młodą publiczność.

Z tej okazji, 27 marca Teatr Żydowski zaprasza na spektakl „Dla mnie bomba” - przedstawienie kabaretowo-muzyczne przywołujące klimat przedwojennej Warszawy. A w nim - taniec, rewia, piosenki, skecze, żarty, anegdoty oraz hity najlepszych kabaretów. Natomiast w poniedziałek, 28 marca Teatr Żydowski organizuje dzień otwarty, w ramach którego widzowie będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. O godzinie 16.00 zapraszamy na spotkanie z Ryszardem Markiem Grońskim z cyklu „Jest o czym pogadać”. Godzinę później Teresa Wrońska zaprasza na naukę piosenek żydowskich, a o 19.00 zespół teatru zaprasza na monodram wg Szolema Alejchema „Pieśń nad pieńsniami” w reżyserii Macieja Wojtyszki. Na małej scenie teatru zobaczymy Jerzego Walczaka. Zainteresowanych zapraszamy też do zwiedzania teatru w godzinach 14.00-16.00. Będzie można wysłuchać historii Teatru Żydowskiego opowiadanej przez Agnieszkę Greiner, obejrzeć wystawę fotografii pracowników teatru, kostiumów teatralnych, uczestniczyć w charakteryzacji.Czynne będzie stoisko z wydawnictwami i materiałami reklamowymi teatru. 

Dlaczego 27 marca? 


Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w 1961 roku w Wiedniu na kongresie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Data 27 marca upamiętnienia otwarcie Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku, wydarzenia zarówno kulturalnego, jak i politycznego.  Po raz pierwszy, na tym festiwalu, spotkały się w Paryżu teatry zza „żelaznej kurtyny”. Od tamtej pory, corocznie pod koniec marca przed spektaklami, odczytywane jest specjalnie przygotowane orędzie, napisane przez wybitnych twórców teatralnych z różnych krajów. Pierwsze w historii orędzie napisał dramaturg Jean Cocteau.



(-)
Materiały Teatru
22 marca 2011