Ciekawe wydarzenia w województwie na weekend

Spektakle, potańcówka, jarmark i dużo muzyki.

Horror improwizowany

„Wilkołaki – horror improwizowany" zostanie jutro zagrany przez ekipę Teatru Komedii „Impro" z Łodzi podczas 25. Letniego Ogrodu Teatralnego. „Zagrany" to jednak złe słowo. Raczej wyimprowizowany, jak wskazuje nazwa kompanii. Co znaczy, że artyści będą często zdani na własną kreatywność i pomoc widzów!

Średniowieczna, mała i spokojna osada, która skrywa jednak pewną mrożąca krew w żyłach tajemnicę. Raz na kilkadziesiąt lat, kiedy na niebie pojawia się czerwony księżyc, ożywa prastara klątwa... Kolejno, każdej nocy, ginie jeden z mieszkańców... Kto przeżyje? Komu można zaufać? To od widowni zależy, czy uda się jej zdemaskować wszystkie wilkołaki, uratować mieszkańców osady i zdjąć wreszcie straszliwą klątwę? Czy może... znowu będzie za późno?

Początek o godz. 21, bilety: 24-30 zł.

W niedzielę (godz. 15) w podcieniach zagości darmowa bajka dla dzieci teatru Rawa.

Teatr i łucznictwo

Sobota, Gliwice

Ostatni dzień 16. edycji Uliczników upłynie pod znakiem spektaklu w Teatrze Miejskim (godz. 19). Będzie to „DOIS" grupy Luis & Pedro Sartori do Vale.

Luis i Pedro są braćmi. Oprócz rodziny, wspomnień i wspólnych doświadczeń, dzielą też tę samą profesję, hobby i zainteresowania.

Artyści, zainspirowani opowieściami, sztuką i doświadczeniami, połączą łucznictwo, teatr wizualny i cyrk, by stworzyć piękną historię o relacji braci.

A dzieci obejrzą tego dnia spektakl Teatru Barnaby (park Chopina, wcześniej - o godz. 16).

Potańcówki

Sobota, Katowice

W najbliższą sobotę, 29 lipca Teatr Śląski rozpoczyna cykl letnich wieczorów tanecznych przed teatrem. Tańce odbywać się będą w każdą wakacyjną sobotę do końca sierpnia. Początek zawsze o godzinie 20, wstęp wolny.

Muzyka na wagę

Sobota, Będzin

Koncert z cyklu „Muzyka na wagę" zabrzmi w sobotnie popołudnie (29 lipca) o godz. 17 w Pałacu Mieroszewskich. W programie kompozycje Dariusza Zbocha inspirowane m.in. przebojami E. Presley'a, Deep Purple czy Queen w klasycznym ujęciu instrumentów smyczkowych Kwintetu Śląskich Kameralistów. Repertuar koncertów skonstruowany został tak, by uczestniczyć w nich mogły całe rodziny – niezależnie od wieku.

Kluczem do projektu "Muzyka na wagę" są plastikowe nakrętki – stanowiące niejako bilet wstępu. „Bilety" (nakrętki) zostaną przekazane do miejskich koszy-serc.

Odpust

Niedziela, Katowice-Giszowiec

160 wystawców, rękodzieło, jedzenie, animacje dla dzieci i potańcówka – w Nikiszowcu odbędzie się w niedzielę słynny Odpust u Babci Anny.

Jak co roku artyści i twórcy będą prezentować swe wyroby artystyczne i użytkowe, nie zabraknie stoisk z obrazami i regionalną literaturą. Ofertę dopełniać będą m.in. spożywcze produkty rękodzielnicze małych przetwórni. Na skwerze Zillmannów znajdzie się strefa edukacji, animacji i zabawy dla dzieci (godz. 12–18). O godz. 13.30 zagra górnicza Orkiestra Wieczorek, a o 18.30 do tańców zaprosi Kapela Fedaków.

Na jarmark zapraszają Stowarzyszenie „Fabryka Inicjatyw Lokalnych" i miasto Katowice. Będzie można dojechać na niego bezpłatną komunikacją (z przystanków: dworzec PKP i cmentarz komunalny).

Kultura górali

Od soboty, Beskidy

29 lipca rozpoczyna się 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Pokazy odbędą się w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej. Zaprezentuje się około 4 tys. wykonawców, 77 zespołów polskich, grupy z zagranicy oraz 140 kapel, grup śpiewaczych i solistów.

Wśród zespołów polskich dominować będą Lachy Sądeckie i Limanowskie oraz liczne grupy reprezentujące folklor Górali Żywieckich, Śląskich i Podhalańskich. Na festiwalu nie zabraknie także Górali Nadpopradzkich, Orawskich, Czadeckich, Zagórzańskich, Bukowińskich, Babiogórskich czy Ochotnickich. Jak co roku, podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, będzie można zobaczyć zespoły z innych regionów Polski – zaprezentują się goście z województw: śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.

Z okazji 60.TKB Polskę odwiedzą oczywiście zespoły zagraniczne. Wśród nich będą nasi najbliżsi sąsiedzi z Czech i Słowacji, grupy z Węgier, Słowenii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Serbii oraz Rumunii, a także artyści z nieco bardziej odległych krajów takich jak: Turcja, Palestyna, Maroko, Meksyk czy Chile.

Niemal każdego wieczoru na głównych estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu występować będą zespoły polskie i zagraniczne. Ponadto, spacerując po rynkach i placach trzech pierwszych miast w porze okołopołudniowej, będzie można spotkać koncertujące kapele i grupy śpiewacze. Warto także wziąć udział w barwnych korowodach, które tanecznym krokiem przejdą ulicami Wisły, Szczyrku, Żywca, Jabłonkowa i Istebnej.

Zespoły wystąpią też na imprezach stowarzyszonych z festiwalem, czyli na 45. Wawrzyńcowych Hudach w Ujsołach, 76. Gorolskim Święcie w Jabłonkowie i 28. Festynie Istebniańskim.

Część prezentacji scenicznych odbędzie się w ramach dwóch prestiżowych konkursów: 54. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i 32. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle. Laureatów MSF poznamy 5 sierpnia w wiślańskim amfiteatrze, natomiast najlepsi spośród uczestników festiwalu górali zaprezentują się 6 sierpnia w amfiteatrze „Pod Grojcem" w Żywcu.

TKB to również miejsce dla muzyki inspirowanej kulturą ludową. Dlatego też 30 lipca w Wiśle, odbędzie się koncert Muzyka Świata. Poza programem koncertowym każda z miejscowości ma do zaoferowania cały wachlarz wydarzeń towarzyszących.

Szczegóły: tkb.art.pl

Pokaz filmu

Poniedziałek, Sosnowiec

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Równia pochyła" w reżyserii Bartosza Bednarczuka, opisującego historię zagłady żydowskiej społeczności Sosnowca, od marca 1942 roku do ostatniego transportu z getta do obozu Auschwitz-Birkenau w styczniu 1944 roku.

Film przygotowany został we współpracy z regionalistą, znawcą tematu, autorem przewodnika po żydowskim Sosnowcu, Tomaszem Grząślewiczem. Wystąpili w nim ostatni żyjący świadkowie tragicznych wydarzeń, a także aktorzy, którzy odtworzyli dialogi inspirowane książką Pawła Wiedermana „Płowa bestia".

Pokaz w Auli Zagłębiowskiej Mediateki odbędzie się 31 lipca o godz. 18 i będzie pierwszym akcentem tegorocznych obchodów 80. rocznicy likwidacji sosnowieckiego getta. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.



Marta Odziomek, l: martao, h: mod123
Gazeta Wyborcza Katowic
29 lipca 2023