Co było i będzie w Teatrze Animacji?

Nie tylko nowy repertuar podczas konferencji w Teatrze Animacji przedstawił jego dyrektor Piotr Klimek. W planach na nowy sezon są również pokazy z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących widzów oraz nowa multimedialna i interdyscyplinarna wystawa w Galerii Lalek.

Nowy sezon artystyczny w Teatrze Animacji już trwa. Zainaugurowała go 9 września premiera spektaklu "LABirynt". Pomysłodawcą i reżyserką tej interaktywnej instalacji dla dzieci (wiek: 0-3 lata), która łączy w sobie m.in. teatr formy, taniec współczesny i nowe media, jest Alicja Morawska-Rubczak.

Kolejną nowością w repertuarze będzie natomiast spektakl "Za-Polska" w reżyserii Agaty Biziuk, nawiązujący do idei twórczości Gabrieli Zapolskiej. To opowieść o tym, co było, co jest i co może się stać wokół bardzo popularnej i gloryfikowanej idei oddania życia "za Polskę". "Lustro postawione przed Narodem sto lat temu przez Zapolską stawiamy ponownie, ciekawi nowego odbicia i tego co ZA naszymi plecami..." - pisze o spektaklu reżyserka. Na scenie pojawią się: Mariola Ryl-Krystianowska, Elżbieta Węgrzyn (29 września będzie świętować swoje 40-lecie pracy artystycznej podczas benefisu "Sława to nie żart"), Piotr Grabowski oraz Mateusz Barta, który od tego sezonu powiększy zespół Teatru Animacji. Tytuł dedykowany jest młodzieży oraz dorosłym. Premiera - 22 września.

Już w nowym roku natomiast - 12 stycznia - odbędzie się premiera spektaklu "Miłość do trzech pomarańczy" Pawła Aignera również w jego reżyserii. W zapowiedzi czytamy, że będzie to komedia dell'arte dla widzów od 12 roku życia. W marcowym repertuarze natomiast pojawi się "Jungle People" Mateusza Pakuły. Bohaterowie powieści Rudyarda Kiplinga będę się przyglądać rzeczywistości przez pryzmat swoich archetypów i pokażą, co ludzie zrobili ze światem. Spektakl przeznaczony jest dla młodzieży (wiek: 15+) oraz dorosłych.

W styczniu także nowy spektakl zobaczą mali widzowie (wiek: 4+). Marek Cyris pokaże swoją "Bajkę o trzech konikach" opartą na motywach ludowych. Scenografię do spektaklu przygotuje Marta Zając, a za jego oprawę muzyczną odpowiedzialna będzie Kapela ze Wsi Warszawa. Dla dzieci także (wiek: 3+) skierowana będzie ostatnia premiera sezonu, czyli muzyczna bajka "Nowe szaty cesarza" na motywach baśni Jana Christiana Andersena w reżyserii Artura Romańskiego. Na afiszu od kwietnia.

Tradycyjnie już Teatr Animacji zaprasza na premiery belferskie (pierwsza już w listopadzie). Ale w repertuarze pojawią się również "Zmysłowiska", czyli spektakle dedykowane widzom niesłyszącym, niewidzącym oraz tym, którzy pragną spotkać się z dramatami Maliny Prześlugi.

Oprócz tego ruszy także mobilna scena Teatru Animacji, dzięki której takie spektakle jak "Nie bój się, Tygrysie" i "Karmelek" zobaczą widzowie spoza Poznania. Spektakl "Opowieści z niepamięci" zostanie pokazany z kolei dziewięciu miejscowościach (m.in. w Kluczborku i Nowej Soli) w ramach programu "Teraz Polska".

W Galerii Lalek na przełomie października i listopada otwarta zostanie nowa multimedialna i interdyscyplinarna wystawa.



Monika Nawrocka-Leśnik
kultura.poznan.pl
27 września 2018
Spektakle
LABirynt 2.0