Czas dyskusji o plakacie

Ogromnie cieszy nas fakt, że zmiana polityki wizerunkowej teatru przynosi pierwsze efekty. Kolejny już plakat Teatru Polskiego wzbudza emocje i prowokuje do dyskusji.

Zdawać by się mogło, że przeminęły czasy kiedy na łamach ogólnopolskich dzienników analizowano treść i formę plakatów teatralnych, bo właściwie kogo to dziś jeszcze obchodzi? A jednak… obchodzi! Bardzo nas to cieszy. Rezygnując dwa lata temu z druku afiszy – tak silnie kojarzonych z wizerunkiem naszej sceny – mieliśmy wątpliwość czy nie działamy na własną szkodę, zastanawialiśmy się czy widzowie tę zmianę zaakceptują, czy będą zauważać nasze plakaty na mieście, wreszcie – czy będą one tylko formą reklamy czy też zadziałają silniej - będą budzić dyskusje, skłaniać do różnych sposobów interpretacji ich treści i przesłania.

I stało się. O plakacie do „Czasu kobiet” jeszcze przed premierą pisze w „Gazecie stołecznej” redaktor Roman Pawłowski. Postać kobieca siedząca przy stole przed otwartym oknem kojarzy mu się z “pasywną kobiecością”. Komuś innemu z czymś zgoła innym. Sztuka plakatu, jak sztuka teatru, ma wiele poziomów interpretacji, których pokonywanie jest świadomym wyborem widza, odbiorcy, jest zależne od jego poglądów, otwartości, wrażliwości, umiejętności oderwania się od stereotypowych schematów myślenia i chęci podążania za wskazówkami twórcy.

Możemy zatem zadać sobie wiele pytań – kim jest ta kobieta? o czym myśli siedząc samotnie? siedzi w domu czy w celi? co widzi za oknem? czy blask bijący od okna to wschód słońca? czy okno skierowane jest na wschód, czy może nawet na Wschód? czy z jej skupienia zrodzi się bunt? czy z jej marzenia powstanie nowe, lepsze jutro? czy zmiany rodzą się tylko w blasku fleszy, w tłumie, w hałasie? czy też może zmiany zachodzą w nas, w ciszy, w chwilach kiedy jesteśmy sami i nikt nie patrzy? 

Zapraszamy do dyskusji – cieszy nas, że została już zapoczątkowana. Zadawajmy pytania! To jaką odpowiedź wspólnie znajdziemy zależy od wielości i różnorodności tych pytań. Stawiajmy je sobie zatem stroniąc od udzielania łatwych na nie odpowiedzi. Do tego zachęca nas plakat, do tego zmuszają nas twórcy spektaklu „Czas kobiet”. Zapraszamy na premierę!



Teatr Polski w Warszawie

9 czerwca 2012
Spektakle
Czas kobiet