Cztery żywioły w Teatrze Nowym

\'\'Homme@Home. Człowiek wobec żywiołów\'\' to nazwa międzynarodowego projektu artystycznego, dofinansowanego z unijnego programu Kultura 2007-2013, w który zaangażował się Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi

W jego ramach powstanie pięć spektakli teatralnych, tematyką nawiązujących do żywiołów ognia, wody, powietrza i ziemi, których zrozumienie i opanowanie leży, zdaniem organizatorów, u podstaw artystycznej i duchowej kondycji człowieka.

- Żyjemy w epoce, w której by wzbudzić refleksję w widzu nierzadko trzeba go zbulwersować. Słowo mówione niekiedy nie wystarcza. Przekaz trzeba zwielokrotnić. Tu wkracza język ciała - mówi Elizabeth Czerczuk, dyrektor artystyczny projektu, reżyser,choreograf, asystentka w Comedie Francaise.

Główną ideą \'\'Homme@Home\'\' jest więc stworzenie nowoczesnej płaszczyzny wyrazu, w której przenikają się taniec, gra aktorska, wizualizacje, wykorzystujące nowe media, i muzyka z pogranicza elektroniki i brzmień etnicznych, co pozwala uzyskać pełne spektrum możliwości artystycznego wyrazu. Ukazane zostaną też nowe tendencje w formach chorograficznych europejskich spektakli tańca.

- Z Elizabeth znamy się dwadzieścia lat. Wspólnie wiele pracowaliśmy i łączy nas związek arystycznych dusz - mówi dyrektor Theatre Bourg-Neuf w Awinionie, Dominique Fataccioli. - Gdy w 2008 roku opowiedziała mi o projekcie \'\'Homme@Home\'\', z miejsca wydał mi się niezwykły.

Spektakle zobaczymy m.in. na scenach \'\'Nowego\'\' oraz Teatru Małego w Manufaturze. Widzów między kolejnymi miejscami poprowadzą ulicami aktorzy odziani w multimedialne kostiumy projektu Fataccioliego, reagujące na każdy ruch grą świateł i projekcjami. Tym samym widzowie zostaną włączeni w akcje przedstawień.

Do spektakli zostanie zaangażowanych siedmiu aktorów \'\'Nowego\'\'. Reszta zespołu będzie mogła poszerzyć swą wiedzę i umiejętności w zakresie nowoczesnej choreografii. W przyszłości będą oni mogli uczestniczyć również w zajęciach w Centrum Poszukiwań Twórczych, powstającym z inicjatywy Fataccioliego.

W ramach projektu planowane są też: wystawa obrazów, grafik, rzeźb, pokaz etiud filmowych, warsztaty \'\'Taniec kreatywny\'\' oraz prezentacja instalacji multimedialnych.

- Współczesny świat rzucony jest na pastwę kataklizmów ekologicznych. Chcąc zapanować nad przyrodą człowiek uczynił ją jeszcze bardziej okrutną. Czy język sztuki jest w stanie skutecznie uświadomić problemy i znaleźć sposoby ich rozwiązania? - zastanawiają się organizatorzy.

W projekcie udział biorą PWSFTviT, Centrum Choreograficzne Isadory Duncan w Atenach, Centrum Choreograficzne Caroline Carlson w Roubaix Nord-Pas de Calais. Głównym organizatorem projektu jest Teatr Bourg Neuf z Awinionu. Efekty ich pracy ujrzymy w Łodzi między 18 a 26 czerwca 2011 r.



Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łodzki
22 lutego 2011