Czytanie performatywne w reżyserii Zadary

W ramach kontynuacji bloku tematycznego "O co się zabijać? Wojna. Pokój. Ukraina" w najbliższym tygodniu w Teatrze Powszechnym odbędzie się czytanie performatywne sztuki "Lubaszenko I" w reż. Michała Zadary (25 listopada, godz. 19).

Pierwszy blok tematyczny Teatru Powszechnego w Warszawie, "O co się zabijać? Wojna. Pokój. Ukraina", związany jest z wciąż trwającym konfliktem rosyjsko-ukraińskim, a także z konsekwencjami, jakie może on mieć dla całej Europy. Tego tematu w sposób bezpośredni dotyczyła premiera spektaklu "Dzienniki Majdanu" Natalii Worożbyt w reżyserii Wojtka Klemma, która odbyła się 24 października. Spektakl z dużym sukcesem zaprezentowany został również w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, gdzie doceniono jego uniwersalną wymowę, odnoszącą się do różnych aspektów walki o wolność, godność i solidarność międzyludzką.

Obecnie trwają zaawansowane próby do drugiej premiery, która zakończy blok tematyczny "O co się zabijać? Wojna. Pokój. Ukraina" - "Wojny i pokoju" według powieści Lwa Tołstoja w reżyserii Marcina Libera.

25 listopada

"LUBASZENKO I"

czytanie performatywne sztuki Michała Zadary

W połowie września 1944 roku żołnierze Pierwszej Armii Wojska Polskiego (nazywanej Armią Berlinga) przeprawili się przez Wisłę by wesprzeć warszawskich powstańców. Nieprzygotowana militarnie akcja kosztowała życie ponad trzech i pół tysiąca żołnierzy.

Dramat historyczny Michała Zadary nawiązuje do autentycznej postaci Mikołaja Lubaszenki (ojczyma aktora Edwarda Linde Lubaszenki) Rosjanina, oficera Wojska Polskiego i dowódcy jednego z oddziałów berlingowców. Wokół historycznych faktów autor buduje nowoczesną tragedię, w której decyzje i plany polityków niczym fatum wpływają na losy bohaterów.

Reżyseria: Michał Zadara

Występują: Barbara Wysocka, Arkadiusz Brykalski, Edward Linde Lubaszenko, Jacek Braciak, Michał Sitarski, Kazimierz Wysota

Koprodukcja: Centrala

Michał Zadara (ur. w 1976 roku)

Reżyser teatralny, autor instalacji video i filmów niezależnych. Studiował Teatr i Politykę w Swarthmore College, absolwent Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST. Związany między innymi z teatrami: Wybrzeże w Gdańsku, Starym w Krakowie, Współczesnym we Wrocławiu, Narodowym w Warszawie, Współczesnym w Szczecinie, Polskim w Bydgoszczy, pracuje też w Niemczech i Izraelu. Laureat wielu nagród, w tym Paszportu Polityki (2007) i Nagrody im. Konrada Swinarskiego (2014).

25 listopada, Mózg Powszechny, godz. 19.00, wstęp 5 zł



(-)
Materiał Teatru
22 listopada 2014