Decyzja wicewojewody

Wicewojewoda Michał Skotnicki unieważnił uchwałę zarządu woj. świętokrzyskiego o ponownym ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Żeromskiego w Kielcach. Zaznaczył, że decyzja została podjęta w ramach rozstrzygnięcia nadzorczego i wynika z braku podstaw prawnych do organizacji nowego naboru.

Podkreślił, że nie ma podstaw prawnych do organizacji nowego naboru, ponieważ konkurs został przeprowadzony zgodnie z regulaminem, a wyłoniony kandydat nie podpisał umowy. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wezwało do powołania Jacka Jabrzyka, wybranego w pierwszym konkursie.

Decyzja wicewojewody

– Uchwała została uchylona. Nie może być procedowany kolejny konkurs – powiedział w czwartek podczas briefingu prasowego wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki. Podkreślił, że żadna z przesłanek ustawowych umożliwiających rozpisanie nowego konkursu – tj. brak rozstrzygnięcia lub odmowa podpisania umowy przez kandydata – nie wystąpiła. – Konkurs był przeprowadzony zgodnie z regulaminem, wyłoniono kandydata, ale nie podpisano z nim umowy – dodał.

Reakcja Ministerstwa Kultury

Wskazał również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zarząd województwa powinien dokończyć pierwsze postępowanie i przedstawić wybranemu kandydatowi – Jackowi Jabrzykowi – propozycję umowy na prowadzenie instytucji.

Wicewojewoda zaznaczył, że organ nadzorczy nie ma kompetencji do wskazywania, kto powinien objąć stanowisko. – Pilnujemy wyłącznie zgodności podejmowanych rozstrzygnięć z prawem – zaznaczył Skotnicki.

W środę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz kolejny wezwało zarząd województwa do powołania Jacka Jabrzyka. Resort przypomniał, że niepowołanie wyłonionego w procedurze konkursowej kandydata bez formalnej decyzji narusza konstytucyjną zasadę legalizmu, a ogłoszenie nowego konkursu nie zamyka poprzedniego postępowania.

Kontrowersje wokół konkursu

Komisja konkursowa – złożona z przedstawicieli MKiDN, samorządu, związków zawodowych i środowiska teatralnego – wybrała Jabrzyka 17 kwietnia stosunkiem głosów 5 do 4. 30 kwietnia zarząd podjął uchwałę o ogłoszeniu nowego konkursu, tłumacząc decyzję protestami dwóch uczestników i potrzebą przejrzystości procedury.

Zarząd województwa utrzymywał dotychczas, że ogłoszenie kolejnego konkursu mieści się w przepisach ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Stanowisko to — po burzliwej sesji — poparł w środę sejmik województwa, odrzucając wniosek opozycji wzywający do powołania Jabrzyka. Zamiast tego przyjęto uchwałę wspierającą działania zarządu.

Reakcje środowiska artystycznego

Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Chruściel poinformował w czwartek PAP, że do czasu zapoznania się z decyzją wicewojewody zarząd województwa nie będzie komentował sprawy.

Sprawa wywołała silne reakcje w środowisku artystycznym. Zespół Teatru Żeromskiego jednogłośnie poparł Jabrzyka i zarzucił władzom województwa łamanie prawa. Głos zabrali także przedstawiciele ogólnopolskich organizacji, w tym Unia Polskich Teatrów, Związek Zawodowy Aktorów Polskich i Gildia Reżyserów Teatralnych, apelując o zakończenie sporu i uszanowanie wyniku konkursu.

Przyszłość Teatru Żeromskiego

Obecny dyrektor teatru Michał Kotański pełni funkcję do końca sezonu artystycznego. Instytucja, która niedawno przeszła gruntowną modernizację, jest współprowadzona przez MKiDN i samorząd województwa. Ministerstwo Kultury zapowiedziało, że będzie monitorować dalszy przebieg sprawy.

Decyzja wicewojewody Michała Skotnickiego o unieważnieniu uchwały o nowym konkursie na dyrektora Teatru Żeromskiego w Kielcach wywołała kontrowersje i silne reakcje w środowisku artystycznym. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wzywa do powołania Jacka Jabrzyka, wybranego w pierwszym konkursie. Sprawa pozostaje w centrum uwagi, a przyszłość teatru jest nadal niepewna.

Źródło informacji: Polska Agencja Prasowa



(-) (-)
Kurier PAP
16 maja 2025