Dedykowane warszawskiej publiczności

"Wesele" w reż. J. Klaty z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, "1946" w reż. R. Brzyka z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, "K." w reż. M. Strzępki z Teatru Polskiego w Poznaniu znalazły się w programie nurtu głównego 38. Warszawskich Spotkań Teatralnych, które odbędą się w maju.



- Z całą przyjemnością chcę zapowiedzieć 38. Warszawskie Spotkania Teatralne, z których ponad dwadzieścia organizował nasz teatr - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej w Warszawie dyrektor 38. WST i szef stołecznego Teatru Dramatycznego Tadeusz Słobodzianek.

- Spotkania, jak zwykle, są dedykowane warszawiakom, publiczności warszawskiej, która (...) jest najlepsza w Polsce i błyskawicznie odróżnia to, co jest dobre, od tego, co jest złe - dodał. - Myślę, że wieloletnia tradycja Warszawskich Spotkań Teatralnych pokazuje, że sukces na WST to jest ten sukces, na który wszyscy twórcy czekają i potem się nim szczycą. To jest (...) rodzaj Nobla teatralnego - podkreślił Słobodzianek.

- Nie da się ukryć, że rok 2017 był dla teatru w Polsce szczególny, gorący, pełen gorących debat. Teatr pokazał po raz kolejny, także za sprawą warszawskich scen, warszawskich artystek i artystów, że teatr potrafi zaangażować i skupia na sobie uwagę. Chce się wypowiadać na tematy bieżące, ważne, takie, którymi żyją odbiorcy i publiczność - mówił dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy Tomasz Thun-Janowski.

Thun-Janowski zaznaczył, że "ma nadzieję, iż WST będą ważnym głosem" w prezentacji ważnych przedstawień, i że "będą znowu gorące, będą angażowały odbiorców". - Cieszę się, że ten wspólny wysiłek został dobrze oceniony przez warszawską publiczność, jak i przez krytyków i publicystów, którzy często podkreślali znaczenie warszawskich scen w ostatnim sezonie artystycznym - dodał.

Do skomponowania programu głównego 38. WST Tadeusz Słobodzianek zaprosił teatrolog, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego Dorotę Buchwald. - To, co wybrałam, czy to zaproponowałam (...) - to jest mój wybór - powiedziała kurator Dorota Buchwald, podkreślając, że "bardzo chciała, by był to teatr, który robi wrażenie".

- Teatr, który jest bardzo ciekawy, emocjonalny, szukający, angażujący i dzieje się poza Warszawą - oceniła swoje wybory programowe kuratorka. - WST zawsze były festiwalem otwartym i niestematyzowanym, że nie są tutaj organizowane pod żadnym idiomem, ani tematem - dodała.

Buchwald zwróciła uwagę, że zaproszone na WST spektakle "ułożyły mi się w ogólniejszą opowieść, czym się zajmował teatr w Polsce w 2017 r.".

Wśród 10 spektakli nurtu głównego obejrzeć będzie można m.in.: "Wesele" w reż. J. Klaty z Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, "1946" w reż. R. Brzyka z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, "K." w reż. M. Strzępki z Teatru Polskiego w Poznaniu i "Hamleta - komentarz" w reż. G. Brala z Teatru Pieśń Kozła we Wrocławiu.

Kuratorem programu Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych jest teatrolog, dyrektor teatrów lalek oraz były rektor Wydziału Sztuki Lalkarskiej AT w Białymstoku dr hab. Marek Waszkiel. W liście odczytanym podczas konferencji prasowej przedstawił sześć przedstawień Małych WST oraz jeden spektakl towarzyszący.

"Będzie to wielce różnorodny program adresowany głównie do dzieci w wieku 6-10 lat, ale i do nastolatków, którym z reguły poświęcamy mniej czasu, których trudniej zainteresować teatrem" - napisał Waszkiel.

"Program jest troszkę nieoczywisty - zdecydowanie wykracza poza nasze przyzwyczajenia dotyczące form czy tematów, z jakimi spotykamy się na co dzień w repertuarze teatrów dla dzieci" - podkreślił, dodając, że "kluczem do wyboru propozycji na tegoroczne Małe WST nie były lalki, lecz przedstawienia dla dzieci i młodzieży".

Wśród propozycji Małych WST są m.in.: "Chłopcy z Placu Broni" z Teatru Pinokio w Łodzi, "Burza" z Wrocławskiego Teatru Lalek, "Odlot" z Teatru Animacji w Poznaniu i "Akademia pana Kleksa" z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. A. Smolki.

Jako impreza towarzysząca pokazany zostanie debiutancki spektakl "Pobudka" Natalii Sakowicz - absolwentki Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku.

38. WST odbędą się w dniach 16-28 maja br. Pełen program oraz informacje o biletach na stronie: www.warszawskie.org



(-) (-)
Kurier PAP
25 kwietnia 2018