Demirski i Strzępka triumfują w Gdyni

Spektakl "W imię Jakuba S." został zwycięzcą zakończonego w sobotę VII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. O laury festiwalowego konkursu walczyło siedem przedstawień wybranych spośród najnowszych spektakli z całej Polski.

Zwycięski spektakl wystawiły wspólnie Teatr Dramatyczny miasta stołecznego Warszawy im. Gustawa Holoubka i Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie. Autorem sztuki jest Paweł Demirski, a wyreżyserowała go Monika Strzępka.

Jury festiwalu R@Port w uzasadnieniu werdyktu podało, że "W imię Jakuba S." jest przykładem na to, iż "ważne problemy współczesnych Polaków, takie jak historyczna tożsamość, konflikt grup społecznych, pętla finansowa, w którą wpadają kredytobiorcy, nadzieje i kompleksy nowej klasy średniej mogą stać się tematem oryginalnie skonstruowanego, przewrotnego i świetnie zagranego przedstawienia teatralnego".

Jak poinformowała Marzena Szymik-Mackiewicz z Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni, nagroda główna dla zwycięzcy festiwalu to 50 tys. zł.

Spektakl "W imię Jakuba S." pokonał sześć innych przedstawień wyselekcjonowanych osobiście przez dyrektora programowego festiwalu R@Port Bogdana Cioska z ponad 30 obejrzanych przez niego polskich sztuk współczesnych. Były to: "Popiełuszko. Czarna msza" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk (Teatr Polski w Bydgoszczy), "Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim" Sylwii Chutnik (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu/ Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie), "Tauryda. Apartado 679" Antoniny Grzegorzewskiej (Teatr Współczesny w Szczecinie), "Ciała obce" Julii Holewińskiej (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), "Miki Mister DJ" Mateusza Pakuły (Teatr Miejski w Gdyni) oraz "Nieskończona historia" Artura Pałygi (Teatr Powszechny im. Zygmunta Huebnera w Warszawie).

W jury festiwalowego konkursu znaleźli się dramaturg Janusz Głowacki oraz krytycy teatralni Jacek Cieślak, Jacek Kopciński, Jacek Sieradzki i Jacek Wakar.

Festiwal R@Port rozpoczął się 16 listopada. W jego ramach, poza spektaklami konkursowymi, publiczność miała też okazję zapoznać się z twórczością i życiem dramaturga Janusza Głowackiego. W trakcie imprezy zaprezentowane zostały spektakle Teatru TV i słuchowiska według sztuk Głowackiego oraz filmy, których był scenarzystą. Autorowi "Kopciucha" poświęcone były też trzy wystawy: fotografii, plakatów i afiszy do jego sztuk oraz materiałów o charakterze prywatnym opatrzonych osobistymi komentarzami artysty.

Częścią imprezy była też współorganizowana z Uniwersytetem Gdańskim dwudniowa konferencja naukowa "Dramaturgia Janusza Głowackiego - trochę teatru (próba całości)".

W trakcie festiwalu R@Port wyłoniono też laureata ustanowionej w 2007 r. przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W tym roku do konkursu zgłoszono 163 dramaty, z których pięć zakwalifikowano do finału. Nagroda główna w wysokości 50 tys. zł przypadła w udziale Małgorzacie Sikorskiej-Miszczuk za sztukę "Popiełuszko. Czarna msza".



(-)
(PAP)
26 listopada 2012
Spektakle
W imię Jakuba S.