Dla miłośników angielskiego humoru
"Latający Cyrk Monty Pythona" to wieczór teatralno-kabaretowy nawiązujący do słynnego brytyjskiego programu kabaretowego w inteligentnym i dowcipnym tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego, w doborze i realizacji Adama Opatowicza twórcy kabaretu "Czarny Kot Rudy". Teatr Rampa zaprasza na spektakl "Latający Cyrk Monty Pythona".Kwintesencja angielskiego humoru absurdalnego nie uznającego autorytetów i kpiącego ze wszystkiego. Angielscy dżentelmeni wywołują szereg groteskowych sytuacji przeplatanych zabawnymi piosenkami i skeczami.
W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia w Wielkiej Brytanii pojawiło się fenomenalne zjawisko telewizyjne jakim była grupa Monty Pythona. W jej skład wchodzili absolwenci szacownych uniwersytetów Oxford i Cambridge: Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Jones i Michael Palin oraz Amerykanin Terry Gilliam. Ich najgłośniejszy program "Latający Cyrk Monty Pythona" składał się z kompletnie alogicznych surrealistycznych skeczy, których akcja rozwijała się w najbardziej nieoczekiwanych kierunkach. Oparty na zaskakujących skojarzeniach, pełen ironii, sarkazmu i przede wszystkim absurdu humor stał się wkrótce synonimem brytyjskiego humoru! Specyficzne żarty Pythonów często odwoływały się zarówno do zdarzeń i postaci współczesnych jak i historycznych, co sprawiało, że można je było odbierać na wielu poziomach. Dopatrywano się w ich twórczości odniesień do tradycji groteski, średniowiecznego karnawału, twórczości Rabelais'go, Lewisa Carrola, malarzy Bruegla i Boscha, czy wreszcie filmów braci Marx.
Tymczasem w Polsce już w 1958 roku powstał słynny program rozrywkowy emitowany na żywo w telewizji - Kabaret Starszych Panów, w którym finezja tekstów Jeremiego Przybory w połączeniu z muzyką Jerzego Wasowskiego oraz talentem legendarnych aktorów stworzyły w czasach PRL-u nową telewizyjną jakość. U boku Przybory i Wasowskiego pojawiały się takie osobowości polskiej sceny jak Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Krystyna Sienkiewicz, Zofia Kucówna, Edward Dziewoński, Wiesław Gołas, Wiesław Michnikowski, Mieczysław Czechowicz i wielu, wielu innych. Ówczesna, jedynie słuszna prasa bez zachwytów pisała że: kabaret ten łączył surrealistyczny humor z delikatną poezją a ironię z liryką. Tymczasem coraz większe rzesze widzów skrzykiwały się przed telewizory, aby choć na chwilę wyrwać się z szarej, gomułkowskiej rzeczywistości. Dzięki kolejnym Wieczorom można było przenieść się do świata przedwojennego stylu i elegancji, inteligentnego dowcipu i pięknych kobiet w anturażu nierealnego, papierowego salonu. Ironia, subtelna aluzja, przenośnia i często absurdalny humor Kabaretu Starszych Panów wyróżniały go spośród innych propozycji polskiej telewizji tamtych lat.
Reżyser Adam Opatowicz postanowił połączyć ze sobą najlepsze cechy tych dwóch słynnych telewizyjnych programów realizując w warszawskim Teatrze Rampa spektakl muzyczny "Latający Cyrk Monty Pythona". Jest to wieczór teatralno-kabaretowy z wybranymi piosenkami i skeczmi Monty Pythonów w tłumaczeniach Filipa Łobodzińskiego i Tomasza Beksińskiego. Słynne piosenki i żarty brtytyjskiej grupy wykonują aktorzy Teatru Rampa: Leszek Abrahamowicz, Maciej Gąsiorek, Andrzej Niemirski, Robert Tondera, Tadeusz Woszczyński, Daniel Zawadzki. Akompaniuje im Gabriel Menet, który całość opracował muzycznie. Wszyscy występują w nawiązujących do Starszych Panów cylindrach i z obowiązkowymi goździkami w klapie smokingu, co w zestawieniu z niektórymi tekstami daje dodatkowy, komiczny efekt.
(-)
Materiał Teatru
8 czerwca 2013