Dla uczczenia jubileuszu

"Wieczór z Zemstą - premiera na Jubileusz Teatru", to projekt pomyślany jako swoisty łącznik między tradycją a współczesnością

Poprzez kolejną – trzecią już w Wałbrzychu – realizację najpopularniejszej komedii Aleksandra Fredry nawiązujemy do odległych o 45 lat początków działalności wałbrzyskiego Teatru. Poprzez prezentację współczesnego nawiązania do „Zemsty” pokazujemy swoistą ewolucję teatru, efekt nieuchronnego procesu zmian zachodzących w każdej dziedzinie życie, także i w sztuce.

Zmieniają się upodobania publiczności, zmienia się moda, ewoluuje technika inscenizacyjna. Kanony odchodzą w przeszłość. „Zemsta” po 45 latach musi się różnić od tej, która inaugurowała działalność Teatru Dramatycznego. Historyczne inscenizacje należą już do przeszłości, podobnie jak koturny czy onkosy. Nie oczekujmy zatem nostalgicznej podróży do niegdysiejszej mody. Pozwólmy się raczej zaprosić do wspólnej rewizji tego, co wiemy o twórczości Fredry i co zobaczyć możemy w jego sztukach – z dzisiejszego punktu widzenia. Pamiętajmy, że frywolny ten dramaturg nie urodził się klasykiem i pozwólmy reżyserce, Weronice Szczawińskiej podzielić się z nami jej własnym pomysłem na dramat…

„Zemsta” – ta prawdziwa, niepowtarzalna, z kanonicznym „mocium panie” i „krokodyla daj mi luby” stanowić będzie dopiero drugą część wieczoru. Pierwszym akcentem jubileuszu będzie bowiem czytanie sztuki „Madonna” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Dramat ten wyłoniony został w zamkniętym „Konkursie na sztukę inspirowaną Zemstą”.

Konkurs – rozpisany w ramach projektu „Wieczór z Zemstą” – trwał do końca września 2009, kiedy to jury w składzie: Joanna Puzyna-Chojka, Grzegorz Niziołek i Jacek Sieradzki, wybrało „Madonnę” spośród czterech nadesłanych utworów („Madonna” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, „Niespodzianka czyli prawdziwa zemsta” Jacka Getnera, „Papkin kontratakuje” Marka Kochana i „Poloneza czas zacząć!” Jakuba Roszkowskiego). Nowa sztuka zostanie zaprezentowana w formie czytania performatywnego podczas „Wieczoru z Zemstą” 19 listopada 2009. Zdarzenie to wyreżyseruje Iwo Vedral. Drugą część wieczoru, będącego zarazem wieczorem urodzinowym (wałbrzyski Teatr obchodzi 45-lecie!) stanowić będzie premiera fredrowskiej „Zemsty” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.

Wszystkie dramaty biorące udział w „Konkursie…” zostaną opublikowane w specjalnym wydawnictwie, które towarzyszyć będzie prezentacjom obu "Zemst".

Wieczorowi jubileuszowemu patronować będzie zatem Fredro. W teatralnym tyglu zmieszają się różne punkty widzenia, młodzi ludzie po latach zmierzą się z „żelazną pozycją repertuarową” polskiego teatru, starając się po raz kolejny znaleźć dla niej nową oprawę.

Dla uczczenia teatralnego jubileuszu nie można znaleźć lepszego sposobu niż premiera. Bardziej uroczyste mogą być tylko… dwie premiery. Dzięki wspomaganemu finansowo przez MKiDN projektowi, możemy zaproponować Widzom ten „lepszy” sposób fetowania. 45-lecie jest bowiem jubileuszem w pewnym stopniu wewnętrznym, mniej spektakularnym niż zakończenie kolejnego pełnego dziesięciolecia działalności. Niemniej jednak warto przypominać, że każdego roku, w listopadzie, Teatr obchodzi swoje urodziny. Choćby po to, by była okazja do kolejnej – nieco bardziej uroczystej – premiery. Bo Teatr żyje dla premier. Ten nasz – już 45 lat!



Karolka Marciniak
Materiały Teatru
5 listopada 2009