Do Raportu
13 spektakli będzie można obejrzeć na rozpoczynającym się w niedzielę w Gdyni 5. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Współczesnych R@Port. Po raz pierwszy w historii tej imprezy zobaczyć będzie można sztuki polskich autorów w wykonaniu zagranicznych teatrówFestiwal R@Port poprzedzą, rozpoczynające się w piątek, pokazy konkursowe Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, ustanowionej w 2007 r. przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Do tegorocznego finału nagrody zakwalifikowało się pięć sztuk, autorstwa młodych dramaturgów. Laureata, który otrzyma 50 tys. zł, poznamy w niedzielę.
- Skłamałbym mówiąc, że współczesna polska dramaturgia jest w doskonałej kondycji, choć z drugiej strony sztuki naszych autorów są coraz częściej grane w europejskich teatrach. Wydaje się, że nadchodzą dobre lata dla krajowej dramaturgii - powiedział dyrektor programowy 5. Międzynarodowego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni, Paweł Wodziński.
Zaznaczył, że dominującym wątkiem w twórczości polskich dramaturgów jest poszukiwanie tożsamości. - Tożsamości w różnych wymiarach - zbiorowym, społecznym, narodowym i indywidualnym - wyjaśnił Wodziński, który osobiście dokonał selekcji przedstawień na tegoroczny festiwal, oglądając wcześniej kilkadziesiąt spektakli.
Podczas trwającego do 27 listopada festiwalu miłośnicy teatru obejrzą m.in. "Wir kommen gut klar mit uns" (Między nami dobrze jest) Doroty Masłowskiej (Bayerisches Staatsschauspiel Monachium), "Królowa Brytanii" Przemysława Wojcieszka (Teatr Powszechny w Radomiu), "Utwór o matce i ojczyźnie" Bożeny Keff (Teatr Współczesny w Szczecinie), "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka (Laboratorium Dramatu w Warszawie), "Palę Rosję! Opowieść syberyjska" Krzysztofa Kopki (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy), "Bruno Schulz: Der Messias" (Mesjasz) Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk (Schauspielhaus Wien) oraz "Rydanija (Lament) Krzysztofa Bizio (Teatr Praktika w Moskwie).
Organizator festiwalu R@Port, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprezentuje spektakl "Wszystko, co chcielibyście powiedzieć po śmierci ojca, ale boicie się odezwać" Szymona Bogacza.
Spektakle oceniać będzie pięcioosobowe jury, w którym zasiądą: Henryk Baranowski, Przemysław Czapliński, Maciej Nowak, Jacek Sieradzki i Sabina Czupryńska. Nagroda dla najlepszej realizacji polskiej sztuki współczesnej wyniesie 50 tys. zł.
Podczas festiwalu zaplanowano wiele imprez towarzyszących, m.in. inscenizowane wykłady (lecture-performances) na pograniczu sztuki współczesnej i teatru, warsztaty edukacyjne dla młodzieży oraz jednodniową akcję pod hasłem "Napisz dramat".
(-)
PAP
19 listopada 2010