Dokument podróży po własną tożsamość

Do 19 lipca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN codziennie o 20:00 zobaczyć można performans Agnieszki Przepiórskiej "Dokument podróży", który powstał w ramach eksperymentalnego projektu TEREN TR realizowanego w TR Warszawa. Gościnnie udział bierze publicysta Jacek Żakowski.

"Dokument podróży" - performans Agnieszki Przepiórskiej (aktorki znanej warszawskiej publiczności m.in. z "Pożaru w burdelu") - powstał w ramach eksperymentalnego projektu TEREN TR realizowanego w TR Warszawa. Agnieszka, przypadkowo odkrywa, że pochodzenie jej rodziny jest inne od wersji powielanej i wypowiadanej przez kolejne pokolenia. Aby rozwikłać tajemnicę i zmierzyć się z nową tożsamością, wyrusza w podróż do rodzinnych korzeni, która prowadzi przez Suwałki i Tel Awiw.

Oparty na autentycznej historii projekt Agnieszki Przepiórskiej łączy dwa media: dokumentalny film i performans na żywo. Tematem jest potrzeba szukania korzeni i zrozumienia własnej tożsamości.

Jaki wpływ na rodzinne relacje mają wypierane i ukrywane prawdy? W jaki sposób wybory rodziców i dziadków determinują życie następnych pokoleń? Czy tożsamość można wybrać, czy to ona nas wybiera?

Od autorki: Podczas pracy nad projektem zrozumiałam, że tak naprawdę opowiadam historię o potrzebie głębokiej bliskości. Temat żydowski okazał się pretekstem do dotknięcia skomplikowanej relacji matka – córka, a także – co integralnie wiąże się z wyborem tematu – próbą zrozumienia lęku, traumy rodzinnej przenoszonej z pokolenia na pokolenie. Jestem przekonana, że ukrywane oraz wypierane prawdy mają wpływ na następne generacje, że strach i wstyd niewyrażone, nieopowiedziane we właściwym czasie stają się koszmarem dla następnych pokoleń. W tym spektaklu chciałabym stanąć twarzą w twarz z własnym lękiem, chciałabym opowiedzieć o swojej potrzebie miłości, a także o tęsknocie za świadomą, czystą relacją międzypokoleniową.



(-) (-)
Materiał organizatora
17 lipca 2015
Spektakle
Dokument podróży
Teatry
TR Warszawa