Dramat powstańców
85 lat temu "Warszawianką" rozpoczął działalność Teatr Polskiego Radia. 29 listopada aktorzy ponownie zaprezentują sztukę Wyspiańskiego w eterzeTeatr Polskiego Radia zaczyna sezon. W "Poranku Dwójki" można było usłyszeć rozmowę z dyrektorem Teatru Polskiego Radia - Januszem Kukułą. Okazją do spotkania był teatralny jubileusz i reżyserowana przez Kukułę "Warszawianka", która ponownie, 29 listopada 2010 pojawi się na antenie.
Spektakl zostanie wykonany na żywo w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Będzie go można słuchać również w Programie 2 Polskiego Radia.
Akcja "Warszawianki" rozgrywa się w dniu Bitwy pod Olszynką, jednej z najbardziej krwawych walk powstania listopadowego. Osobami dramatu są wojskowi oraz dwie dziewczyny, które z niepokojem wyczekują wiadomości o biorących udział w walce narzeczonych.
Symbolem polskiej klęski jest u Stanisława Wyspiańskiego Wiarus, który na scenę wchodzi jako wycięczony żołnierzem i nie wypowiada ani jednego słowa.
- "Być się, czy się nie bić?" pisał Feliks Łubieński. Ten dylemat jest obecny w całej naszej historii, warto do tego nawiązywać. Taką mamy ambicję - mówił w "Poranku Dwójki" reżyser Janusz Kukuła.
W tym tygodniu, w Dwójce codziennie o 7.50 nadawane będą rozmowy z twórcami inscenizacji "Warszawianki". We wtorek o 7.50 gościem programu był aktor Grzegorz Damięcki.
usc
www.polskieradio.pl
24 listopada 2010