Druga rocznica śmierci Bogusława Kaczyńskiego

Urodził się 2 maja 1942 w Białej Podlaskiej. Zmarł 21 stycznia 2016 w Warszawie.

21 stycznia mija druga rocznica śmierci Bogusława Kaczyńskiego, krytyka muzycznego, wybitnego popularyzatora muzyki klasycznej, opery i operetki. Został pochowany 28 stycznia 2016 na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.  Żegnały Go tłumy wiernych słuchaczy i widzów, którzy przez długie lata uczestniczyli w niezliczonej ilości koncertów, recitali, spotkań, audycji radiowych i telewizyjnych. W pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, środowisk twórczych, wielu artystów, którzy z Nim współpracowali.

Dzięki swojej niezwykłej popularności, honorowanej kilkukrotnie statuetką „Wiktora" i „Superwiktora" zdołał przekazać swą wielką miłość do kultury i muzyki milionom słuchaczy transmisji wiedeńskich koncertów noworocznych, Konkursów Chopinowskich, Konkursów im. Henryka Wieniawskiego i wielu innych.

Był też znakomitym menadżerem i organizatorem Festiwalu Muzyki w Łańcucie, Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie i dyrektorem Teatru Muzycznego Roma.

Wieloma publikacjami budował swój autorytet krytyka i strażnika pamięci wielkich mistrzów sceny muzycznej (m. in. Ada Sari, Jan Kiepura).
Wspierał także młode talenty. Był człowiekiem otwartym na innych ludzi, przyjmował różne wyzwania, starał się zawsze kreować nowe wartości.

Jego postać pięknie scharakteryzował Witold Sadowy: „ Był człowiekiem pełnym uroku. Czarującym. Wykształconym. Eleganckim. Znającym się na muzyce. Znakomicie wychowanym. Pracoholikiem. Wybitną osobowością. Największym popularyzatorem muzyki obok Jerzego Waldorfa."

Powołał Fundację ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego, która miała za zadanie promować muzykę i kulturę muzyczną. Po Jego śmierci Fundacja kontynuuje to dzieło, a ponadto zajmuje się kultywowaniem dorobku artystycznego swego Patrona.

„Współpracujemy z różnymi środowiskami, które pragną czcić pamięć Bogusława Kaczyńskiego. Cieszymy się, iż już niedługo kilka miast, z którymi był związany, materialnie uczci pamięć Mistrza i Jego twórczą tam obecność." - mówi dyrektor Fundacji, Barbara Kaczmarkiewicz.



Łukasz Mitka
Materiał Fundacji
20 stycznia 2018