Dumne wspomnienie triumfu?

Szekspirowska "Burza" to historia o mierzeniu się z własną przeszłością. Chór eksperymentalny Gre Badanie wraz z Muzeum Woli. Laboratorium miasta zaprasza wszystkich chętnych do udziału w "Po burzy" - muzycznej podróży przez XIX-wieczny budynek Muzeum, który kryje w sobie nasze wspólne, wolskie, warszawskie i polskie historie. Premiera już dzisiaj.

Spektakl opiera się na "Burzy" Szekspira - tradycyjnie skonstruowanym, a jednocześnie jednym z najbardziej postępowych w treści romantycznych tekstów teatralnych. Jest to historia o zemście za przeszłe krzywdy, poruszająca tematy straty, miłości, zdrady, przebaczenia, wplatająca duchy i magię.

"Po burzy" przyjmie formę spektaklu muzycznego, podczas którego prowadzona przez chór publiczność przemierzy przestrzenie Muzeum Woli. Przez użycie wnętrz Muzeum, w tym sal ekspozycyjnych i muzealnych magazynów, koncert stanie się swoistym dźwiękowym eksponatem, wykorzystującym tekst, melodie oraz historie bohaterów.

- Ten rok przeznaczamy w Muzeum Woli na eksperymentowanie z różnymi sposobami opowiadania historii oraz z tym, czym jest i powinno być muzeum. Planujemy wystawę narracyjną, otwarcie sali jednego eksponatu, wystawę multimedialną. Sądzimy, że formy taki jak koncert, spektakl czy działania partycypacyjne - z udziałem społeczności mogą być równoprawnym sposobem refleksji nad przeszłością oraz istotą muzeum - komentuje Hanna Nowak-Radziejowska, kierownik Muzeum Woli.

Historie w głowie Prospera

Bohater "Burzy" - Prospero był alchemikiem i przyrodnikiem. Został wygnany z Mediolanu przez swojego brata i wypędzony na morze wraz z maleńką córką, Mirandą. Wylądowawszy na tropikalnej wyspie, Prospero poprzysiągł zemstę i rozpoczął knucie planu. Jego magiczne księgi i kostur dały mu nadludzką moc komunikowania się oraz kontrolowania ludzi i duchów. Prospero wiedział, że użyje ich do dzieła zniszczenia.

Spektakl "Po Burzy" zaczyna się tam, gdzie skończyła się fabuła "Burzy". Po wykonaniu planu, Prospero zostaje zupełnie sam. Uwalnia swego sługę, ducha o imieniu Ariel. Patrzy, jak jego córka odpływa na statku ze swoją miłością, królewiczem Ferdynandem. "Po burzy" może być traktowane jako relacja niedawnych wydarzeń, gorzka refleksja albo, jednak, dumne wspomnienie triumfu.

Chór Gre Badanie użyje metafory Muzeum jako umysłu Prospero, w którym widzowie mogą napotkać i doświadczyć zapamiętane przez bohatera epizody. Jak wspomnienia w umyśle, będą one rozwijać się i zmieniać kształt wraz z wędrówką chóru i publiczności przez Muzeum Woli. W zwizualizowaniu tego pomogą multimedialne projekcje i świadomie użyte świtało, ciemność czy dym.

Zaangażuj się w spektakl

"Po Burzy" będzie zawierać elementy koncertu chóralnego, spektaklu, a także... społeczne zaangażowanie wplecione w scenariusz wieczoru.

Już teraz Gre Badanie rozpoczyna w Muzeum Woli serię warsztatów dla mieszkańców Woli i wszystkich zainteresowanych osób czy grup. Warsztaty są darmowe, bezpośrednio związane z tematyką "Po burzy". Ich uczestnicy będą pracować razem z dyrygentem i chórzystami, aby stworzyć krótkie etiudy ruchowe, słowne czy wokalne, które potem będą włączone do koncertu "Po Burzy".

- Grupę społeczną "Po burzy" wyobrażam sobie jako pośrednika pomiędzy chórem a publicznością. Zwerbowani uczestnicy będą obecni w przedstawieniu jako przybysze z zewnątrz, jako osoby komentujące fabułę oraz jako część podróżującej z chórem po muzeum publiczności - tłumaczy reżyser i dyrygent chóru, Sean Palmer.

Kolejne odsłony - burza coraz większa

"Po Burzy" to drugi projekt chóru, który powstaje we współpracy z Muzeum Woli. Laboratorium miasta. Premiera i pierwsza odsłona "Po burzy" będzie wystawiona w Muzeum 31 marca 2014 r., godz. 19:30, kolejne spektakle odbędą się 1, 2 i 3 kwietnia.

Pomiędzy kwietniem a sierpniem 2014 r. chór będzie dalej rozwijać i rozbudowywać "Po burzy", m.in. dodając więcej tekstu, muzyki i postaci do fabuły.

Zapraszamy - dołączcie!

Pisząc na gre.badanie@gmail.com
Śledząc "Po burzy" stronach facebook.com/gre.badanie oraz facebook.com/Wola.Lab.Miasta.

Chór Eksperymentalny Gre Badanie

Gre Badanie to grupa piętnaściorga nietuzinkowych wokalistów. Chór powstał ponad trzy lata temu; dotychczas występował m.in. na "Festiwalu Re:wizje" w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, "Lazio in Festival" w Rzymie oraz w klubach, barach i teatrach w Polsce, we Włoszech czy w Wielkiej Brytanii. Obecnie można usłyszeć Gre Badanie każdego miesiąca w cyklu "Wieczorów dla dorosłych" w Centrum Nauki Kopernik.

"Po burzy"
Premiera: 31.03 (pon), godz. 19:30
Spektakle: 1, 2, 3.04 (wt-czw), godz. 19:30
Bilety w cenie 12/8 zł do nabycia przed spektaklem.
Muzeum Woli, ul. Srebrna 12, Warszawa



(-) (-)
Materiał Organizatora
31 marca 2014