Dwie premiery na 70-cio lecie

W niedzielę 14 czerwca zakończył się Jubileuszowy Festiwal z okazji 70.lecia powstania Opery Śląskiej. Opera na uroczyste obchody jubileuszu przygotowała dla widzów dwa tygodnie atrakcji pod hasłem: twórczość polskich kompozytorów.

Pierwszego wieczoru 30 maja mieliśmy okazję oglądać dwie premiery dzieł Stanisława Moniuszki – opera „Verbum nobile" i balet „Na kwaterunku, czyli Noc Świętojańska albo Sobótka" w reżyserii i choreografii Henryka Konwińskiego. „Verbum nobile" to historia dwóch szlachciców, którzy dali sobie słowo szlacheckie, czyli najświętrze ze świętych, że ich dzieci się poślubią gdy dorosną. Szereg wydarzeń wywołuje sinusoidę emocji i zwrotów akcji, w gruncie rzeczy zabawnych. „Verbum nobile" jest uważana za dojrzały przykład polskiej opery komicznej.

„Na kwaterunku..." jest opowieścią o magii Nocy Świętojańskiej, której ulegają nie tylko dziewczęta, ale także mężni żołnierze, a nawet powściągliwa rezydentka Pani Róża.

W ramach Festiwalu nie zapomniano również o młodych widzach, w towarszystwie postaci z najpopularniejszych baśni i Krasnoludków-Ufoludków bawiły się dzieci na musicalu „Zaczarowany bal, czyli krasnoludki, krasnoludki" Katarzyny Gaertner i Tadeusza Kijonki z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.

W repertuarze tego wyjątkowego festiwalu pojawiły się również takie tytuły arcydzieł polskich twórców jak „Manru" I.J. Paderewskiego – jedyna opera tego kompozytora i polityka zarazem z librettem Alfreda Nossiga, zrealizowana przez Operę Śląską w 2009 roku w 90 rocznicę podpisania traktatu wersalskiego przez premiera I.J. Paderewskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejnym dziełem, którego nie mogło zabraknąć był „Pan Twardowski" czyli balet w 9 obrazach Ludomira Różyckiego z librettem Stefanii Różyckiej.

Obchody Jubileuszu zostały uświetnione również przez dwa koncerty „COŚ na polską nutę" czyli program na chór a cappella w wykonaniu chóru Opery Śląskiej oraz koncert z okazji 60.lecia pracy artystycznej mezzosopnistki Krystyny Szostek-Radkowej zasłużonej solistki Opery Śląskiej.

12 czerwca w Sali Koncertowej im. Adama Didura odbyło się niepowtarzalne spotkanie wspominkowe ze znanymi i zasłuzonymi postaciami współpracującymi z Operą Śląską na przestrzeni tych wyjątkowych 70 lat. W spotkaniu wzięli udział znakomici śpiewacy i śpiewaczki m.in. Irena Głowaty, Ewa Karaśkiewicz i Henryk Grychnik.

Szczególną pozycją w festiwalowym programie i jednocześnie zwieńczeniem obchodów 70.lecia powstania Opery Śląskiej w Bytomiu był galowy spektakl opery Stanisława Moniuszki „Halka". Tytuł ten w historii Opery Śląskiej zajmuje szczególną pozycję ponieważ premierą właśnie tego dzieła rozpoczęła swoją działalność artystyczną śląska scena operowa 14 czerwca 1945 r. w Teatrze Śląskim w Katowicach. Natomiast w Bytomiu tytułu ten zagościł 29 listopada 1945, roku i na trwałe wpisał się w repertuar Opery Śląskiej. Do tej pory zrealizowano aż osiem inscenizacji, zgodnie z pierwotnym założeniem nowa inscenizacja „Halki" była przygotowywana na każde dziesięciolecie Opery Śląskiej, a nawet nieco częściej. W tym roku na jubileusz 70.lecia Opery, nie zabrakło dzieła Stanisława Moniuszki podczas wielkiego operowego święta jakim był Jubileuszowy Festiwal Opery Śląskiej.

Cały Festiwal Jubileuszowy objął honorowym patronatem prezydent rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, a w Komitecie Honorowym zasiedli przewodnicząca Małgorzata Omilanowska oraz Damian Bartyla, Elżbieta Bieńskowska, Ewa Blaut, Prof. Jerzy Buzek, Tadeusz Donocik, Henryk Grychnik, Tadeusz Kijonka, Prof. Eugeniusz Knapik, Henryk Konwiński, Jank Kopiec, Marcin Krupa, Piotr Litwa, Olgierd Łukaszewicz, Lech Majewski, Prof. Tomasz Miczka, Wiesław Ochman, Bolesław Pawlus, Jan Popis, Wojciech Saługa, Prof. Aleksander Sieroń, Wiktor Skworc, Prof. Krystyna Szostek-Radkowa.



Katarzyna Anna Jasielska
Dziennik Teatralny Katowice
17 czerwca 2015
Spektakle
Verbum nobile (3)