Dyskusja w społeczności badaczy jest wciąż żywa
Spektakl w konwencji maski, na motywach opery Bartoka i Balazsa "Sinobrody" i doniesień austriackich naukowców przedstawią 11 kwietnia dyplomanci Wydziału Lalkarskiego pod wodzą Marka Ciunela.Ciemnolubny królik europejski (Oryctolagus cuniculus ) jest stworzeniem niezwykle społecznym. Prowadzi gromadny i radosny styl życia niemalże na wzór swoich ludzkich sąsiadów. Badaczy gatunku podzieliło odkrycie skomplikowanego, wielopiętrowego systemu nor w Alpach Ybbstalskich dokonane 19 kwietnia 2008 r. Wydrążone w twardym wapieniu korytarze prowadziły nie do jednej a do dwóch (jedna położona nad drugą) komór gniazdowych, w których, w izolacji od siebie, żyli przedstawiciele jednego króliczego stada.
Entuzjaści są pewni, że przypadek dowodzi ciekawej ewolucji systemu rodzinnego: samiec, w obronie przed potencjalnymi zagrożeniami, dzieli rodzinę zapewniając różnym jej przedstawicielom odmienne warunki egzystencji, ale też, w ostatecznym rozrachunku, większe szanse na przetrwanie stada jako takiego.
Sceptycy uznają odkrycie za rodzaj genetycznej dewiacji gatunku: wycieńczeni oddzieleniem od zewnętrznego świata mieszkańcy niżej położonej komory, nigdy nie staną się pełnoprawnymi uczestnikami króliczej społeczności. Są zbyt zdziczali, trwale ułomni fizycznie, niektórzy nie przeżyli społecznego eksperymentu przywódcy stada.
Dyskusja w społeczności badaczy jest wciąż żywa. Tym bardziej, że mnożą się doniesienia o podobnych przypadkach w podgromadzie ssaków żyworodnych.
Czas trwania: 70 min.
Premiera: 11 kwietnia 2014 | godz. 19:00 | Sala Czarna Teatru PWST
Wstęp wolny na spektakle popremierowe | Rezerwacja miejsc: http://www.pwst.wroc.pl/rezerwacje/
(-) (-)
Materiał Organizatora
9 kwietnia 2014