Dzień pierwszy

Francuskie diwy i akrobaci na ulicach Poznania, dyskusje o edukacji na placu Wolności.

Na dwie godziny ulice Poznania zamieniły się w salę operową! Widowiskowe otwarcie Malty należało do francuskiej grupy Transe Express. Po 26 latach Transe Express powrócił do Poznania z podniebnym widowiskiem Mobile Homme i kolorową paradą Divas. Razem z 5-metrowymi śpiewaczkami i bębniarzami z placu Wolności ruszyły tłumy poznaniaków. Na placu Adama Mickiewicza 29. edycję Malty oficjalnie otworzyli: Zastępca Prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania, szef Instytutu Francuskiego w Paryżu Pierre Buhler, Linda Marchetti, Dyrektorka Instytutu Francuskiego w Warszawie, Pierre Lévy, ambasador Francji w Polsce oraz dyrektor festiwalu Michał Merczyński z zespołem.

Po południu plac Wolności zamienił się w przestrzeń debat o edukacji. Przy 24 stołach rozmowy na 8 tematów przeprowadzili nauczyciele, uczniowie, rodzice i przedstawiciele samorządu. Od kwietnia takich spotkań zorganizowano oddolnie aż 150. Na Malcie odbył się finał i jednocześnie największa jak dotąd Narada Obywatelska o Edukacji! – Te stoliki mają chyba jakąś magiczną moc burzenia tych czasami sztucznie tworzonych murów i konfliktów – mówi nauczycielka Anna Schmidt-Fic. O polskim systemie edukacji, proteście z wykrzyknikiem i roli nauczyciela podczas pierwszego spotkania w ramach Forum rozmawiały legendy polskiego szkolnictwa, czynni pedagodzy i ich wychowankowie. Po spotkaniu odbyła się premierowa prezentacja raportu z Narad Obywatelskich o Edukacji. Zebrany materiał to zapis tysięcy wypowiedzi i wniosków, które pojawiły się w trakcie narad w całej Polsce, w odległych od siebie miejscach.

Jak zmienić szkołę na lepszą? Przeczytaj więcej w najnowszym artykule Gazety Wyborczej.

– Ze specjalnie przygotowanym raportem będziemy się pchać wszędzie! Żeby jak najwięcej polityków go przeczytało. Okazuje się bowiem, że rodzice, nauczyciele i uczniowie mają głębszą refleksję o polskiej edukacji niż politycy – dla „Gazety Wyborczej" Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka historii, autorka bloga „Babka od histy".

Transmisję ze spotkania Ostatni dzwonek możesz znaleźć na naszym Facebooku.

Zobacz, jak powstawał plenerowy dom kultury na placu Wolności:

Happening Waginokracja, multimedialne archiwum z momentu narodzin, otworzy zagraniczny program Malty!

O godzinie 20:00 w Starej Rzeźni Waginokracja, audiowizualny happening kuratora Nástio Mosquito. Odbędzie się na żywo i zostanie wyświetlony tylko raz: w tym samym czasie w różnych miastach polski i na świecie. Będzie to premiera filmu, który powstał z nadesłanych nagrań i zdjęć przedstawiających moment narodzin. Nástio Mosquito nazywa swój projekt „prostym gestem", „najczystszą manifestacją ludzkiej godności".

– Każdy człowiek, bez względu na to, gdzie się urodził, zasługuje na godność. Tego poczucia godności nikt nie ma prawa kwestionować – tłumaczy Nástio Mosquito, który w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o kwestie tożsamościowe, zaprosił do stworzenia swojego happeningu osoby z całego świata, które – wysyłając własne nagrania z chwili narodzin – zostały włączone w współtworzenie tego projektu artystycznego. Bądź z nami w Starej Rzeźni o godzinie 20:00! Waginokrację będzie można zobaczyć również na żywo w internecie, m.in. na profilu facebookowym Festiwalu Malta.

Więcej o projekcie na stronie www.armyoftheindividual.com

Zaplanuj drugi dzień festiwalu

Dzisiaj na placu Wolności jazzowy koncert Kuba Więcek Trio, kolektywne Silent Techno z FLAUTĄ i queer night z Future V – wizualnie, muzycznie i tanecznie. Otworzymy Idiom, wraz z nim wystawę hiszpańskiego artysty Vica Pereiró.

Od dzisiaj do 29 czerwca w Pawilonie Vic Pereiró przedstawia wielkoformatową wystawę audiowizualną The Dust Bowl. Artysta podejmuje w niej kwestię konfliktów wewnętrznych i globalnych, a także trudności wpisane w codzienne istnienie. Czy nasza indywidualna perspektywa może zmienić się w perspektywę wspólnotową i stworzyć nowy społeczny model współistnienia? Przyjrzyj się temu! Otwarcie wystawy o godzinie 14:00.

Wracamy na plac Wolności! Wieczorem Kuba Więcek Trio – saksofon altowy, kontrabas, mocno osadzona perkusja, a wszystko okraszone elektronicznym brzmieniem. Dziennikarz muzyczny Piotr Metz nazwał najnowszy album grupy idealną ścieżką dźwiękową otaczającej nas rzeczywistości. Jak sami mówią: lubią wykraczać poza strefę własnego komfortu i rzucać się na głęboką wodę. Koncert na Placu Wolności rozpoczniemy o godzinie 21:30.

Voguing z Future V wraca na Maltę! Międzynarodowa grupa z Berlina podczas zeszłorocznej Malty zatańczyła na Jeziorze Strzeszyńskim. Dzisiaj na silent disco zamienią jeden kanał w queer night! Podczas wspólnej zabawy zostaniemy zaskoczeni przez artystów – zamienią fontannę na placu Wolności w przestrzeń voguingu. Równo o północny odwróćcie głowy i dajcie się ponieść! Pozostałe dwa kanały w słuchawkach przejmie warszawski kolektyw muzyki elektronicznej FLAUTA. Tej nocy zabawie towarzyszyć będzie cel społeczny – wstęp: cegiełka 15 zł lub więcej, cały dochód zostanie przeznaczony na rzecz Kids Paradise.

Kalendarium na dziś znajdziesz tutaj. Zobacz, gdzie nie może Cię zabraknąć!



(-) (-)
Materiał organizatora
22 czerwca 2019