E-repertuar #TEATRŻYDOWSKIWDOMU na bieżący tydzień

#TeatrŻydowskiWDomu jeszcze przez najbliższe tygodnie będzie obecny on-line w domach swoich widzów. W nadchodzącym pokaże przedstawienie mające swoją premierę w 2019 roku – „Dziś wieczorem: Lola Blau", zaprosi na spotkanie z poezją „One i On" oraz na czytanie performatywne pełnej wdzięku i humoru prozy Szolema Alejchema „Marienbad"
w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego.


„Dziś wieczorem: Lola Blau" sztuka Georga Kreislera w reżyserii Leny Szurmiej, z piosenkami Andrzeja Ozgi to nostalgiczna, ale też okraszona czarnym humorem opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach wielu żydowskich artystów XX wieku. Historia opowiedziana słowami i znakomitymi piosenkami kabaretowymi. Jest rok 1938, przyłączenie Austrii do hitlerowskich Niemiec. Prześladowania europejskich Żydów są coraz ostrzejsze, zwłaszcza w faszystowskich Niemczech i w Austrii. Młoda kabaretowa artystka rozpoczyna karierę w najtrudniejszym z możliwych momencie, w czasie wojennej zawieruchy. Jest Żydówką i musi opuścić Austrię. Wyjeżdża najpierw do Szwajcarii, a w końcu ucieka do Stanów Zjednoczonych. To tam zasmakuje, czym jest prawdziwy show-biznes - staje się gwiazdą światowego formatu. W swoich piosenkach wyraża bunt i niezgodę na co, to co ją otacza.
W spektaklu występują Monika Chrząstowska i Rafał Rutowicz, muzyka na żywo Jacek Mazurkiewicz. Transmisja spektaklu we wtorek, 9 czerwca o godz. 20.00.

W środę, 10 czerwca o godz. 20.00 #TeatrŻydowskiWDomu zaprosi na wieczór poetycki
„One i On. Spotkania z poezją" – spotkanie z życiem i twórczością poetek Ruchl Fiszman, Rejzyl Żychlińskiej, Ireny Klepfisz oraz poety Arona Cejtlina. Autorką scenariusza i reżyserką tego wydarzenia jest Ernestyna Winnicka, występują Joanna Przybyłowska, Barbara Szeliga, Ernestyna Winnicka oraz Maciej Winkler.

Bohaterką piątkowych czytań performatywnych w tym tygodniu będzie „Marienbad" - pełna wdzięku proza Szolema Alejchema, o miłości, tęsknocie oraz wiecznie niespełnionych pragnieniach. To historia rozdarcia między dwoma miastami: Warszawą i Marienbadem na 36 listów, 14 miłosnych notatek i 46 telegramów.

W Marienbadzie wypada bywać. Jadą tam więc zmęczone żony zwabione obietnicą wytchnienia od wiecznie narzekających mężów. Podstarzali panowie, chcący chociaż przez chwilę poczuć się o dwadzieścia lat młodziej i przeżyć z pozoru niewinny romans. Jednocześnie religijne żony, które znalazły się w europejskim kurorcie, błyskawicznie stają się nowoczesne. Mężowie natomiast robią wszystko, by uchodzić za pozbawionych zobowiązań kawalerów. Każdy stara się wypaść jak najlepiej wśród innych kuracjuszy w uzdrowisku.

„Marienbad" przeczytają 12 czerwca o godz. 20.00 aktorzy Teatru Żydowskiego: Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Małgorzata Majewska, Henryk Rajfer, Izabella Rzeszowska, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Ernestyna Winnicka. Czytanie reżyseruje Izabella Rzeszowska.

Przez cały tydzień, do 15 czerwca można głosować na Festiwal Warszawa Singera organizowany w Warszawie przez Fundację Shalom z udziałem Teatru Żydowskiego, który bierze udział w konkursie na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową 2019 roku S3KTOR. 

We wszystkich wydarzeniach #TeatrZydowskiWDomu można uczestniczyć na profilach Facebook, YouTube oraz Vimeo Teatru Żydowskiego.



Edyta Bach
Materiał nadesłany
9 czerwca 2020