Echo miłości w tle Bitwy o Anglię

Teatr Muzyczny ROMA to miejsce niezwykle ważne na kulturalnej mapie Stolicy. Swoją pozycję Teatr ten zawdzięcza w głównej mierze temu, iż skupia w swoich murach niezwykle utalentowanych, kreatywnych, pracowitych oraz nie bojących się wyzwań ludzi.


Powyższemu, bez wątpienia dowodzi musical „Piloci" w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. Głównym tematem poruszanym w „Pilotach" jest bitwa o Anglię, toczona między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim lotnictwem wojskowy (RAF) w czasie II Wojny Światowej, w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku.

Wspomniana bitwa tworzy tło do ukazania historii miłosnej Niny (Zofia Nowakowska) i Janka (Jan Traczyk) – historii, która została przerwana na skutek wstąpienia Janka do dywizjonu i całkowitego poświęcenia się walce o Anglię.

Ta poruszająca historia o działaniach polskich pilotów podczas II wojny światowej, jak również historia miłości Niny i Janka rozgrywa się w towarzystwie pięknej oprawy muzycznej. Jej kompozytorami są Jakub Lubowicz i Dawid Lubowicz. Teksty do poszczególnych utworów napisał natomiast Michał Wojnarowski. Z pewnością wyróżniającym się na tle pozostałych utworów jest utwór pt. „Nie obiecuj nic". Ta romantyczna piosenka uwydatnia uczucia głównych bohaterów, ukazując w poszczególnych etapach musicalu siłę miłości, tęsknoty i nadziei na ponowne odnalezienie siebie, gdy tylko ucichnie echo wojny. Utwór ten na długo jeszcze po opuszczeniu teatru zostaje przy widzu i przenosi go wspomnieniami do Teatru ROMA.

Bez wątpienia istotnym elementem każdego wydarzenia teatralnego jest scenografia, jednak scenografia obecna w musicalu „Piloci" jest scenografią wyróżniającą się, bowiem to właśnie za jej pośrednictwem widz może z pełnym zaangażowaniem emocjonalnym, sensualnym i intelektualnym partycypować w tym, co dzieje się na scenie. Jest to efekt pracy Jeremiego Brodnickiego oraz Kamila Pohla, którzy są twórcami wspomnianej scenografii. Jest to scenografia bardzo nowoczesna (z wykorzystaniem ekranów LED oraz animacji komputerowych), w tym wykorzystująca efekty pirotechniczne. Duże wrażenie robi krajobraz, który zmienia się w bardzo szybkim tempie i przenosi widza w różna krańce świata.

Kolejnym elementem, który zasługuje na uwagę i wyróżnienie to ruch sceniczny, który w „Pilotach" jest nienaganny, precyzyjny i wyćwiczony do granic perfekcji – za choreografię odpowiada Agnieszka Brańska.

Przysłowiową łyżką dziegciu w beczce miodu, jest to, że w pewnych momentach frazy śpiewane przez aktorów są niezrozumiałe, co może być spowodowane zbyt głośną muzyką, która zagłusza aktorów.

Mając na uwadze tematykę spektaklu, z całą pewnością można stwierdzić, iż „Piloci" nie tylko dostarczają widzom niezapomnianych przeżyć oraz wrażeń estetycznych, ale stanowią również cenną lekcję historii, którą bez wątpienia warto „odrobić".

Serdecznie polecam „Pilotów" wszystkim miłośnikom historii, romantycznych opowieści i wielbicielom teatru!



Marta Pomykaj
Dziennik Teatralny Warszawa
14 czerwca 2018
Spektakle
Piloci