Ewa Wycichowska laureatką Nagrody Miasta Poznania
Dyrektor Polskiego Teatru Tańca Ewa Wycichowska otrzymała Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania - ogłoszono w środę w Poznaniu.Przyznawana przez miasto Nagroda Naukowa przypadła chemikowi prof. Andrzejowi Katrusiakowi.
Wręczenie obu nagród nastąpi 29 czerwca podczas uroczystej sesji Rady Miasta Poznania w dzień patronów miasta. Laureaci otrzymają też po 39 tys. zł.
Jak poinformował w środę na konferencji prasowej przewodniczący Kapituły Nagrody Artystycznej Miasta Poznania prof. Roman Kubicki, Ewa Wycichowska otrzymała wyróżnienie za "wielowymiarową artystycznie osobowość i nieustanne przypominanie o istnieniu Polskiego Teatru Tańca, za przekorne trwanie i odwagę podejmowania twórczego ryzyka".
- Rzeczywiście możemy być dumni z Polskiego Teatru Tańca, jest on bezwzględnie bardzo wyrazistą wizytówką naszego miasta. Ewa Wycichowska stała się dobrym duchem tego teatru a takze dobrym duchem poznańskiej kultury - powiedział prof. Kubicki.
Wcześniej laureatami tej nagrody byli m.in. Stanisław Barańczak, Jan Berdyszak, Małgorzata Niezabitowska, Małgorzata Musierowicz i zespół Teatru Ósmego Dnia.
Ewa Wycichowska to wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf i pedagog. Od 1988 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiego Teatru Tańca.
Nagrodę Naukową Miasta Poznania otrzymał prof. Andrzej Katrusiak za cykl publikowanych w 2012 roku prac na temat chemii w warunkach ekstremalnych. Nagroda została mu przyznana także za rozwój i promocję na świecie poznańskiego uniwersytetu i Poznania.
Prof. Katrusiak, kierownik Zakładu Chemii Materiałów na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza jest współautorem ponad 370 artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach naukowych o światowym zasięgu, jest też współautorem dwóch książek.
Jak podkreślił na konferencji przewodniczący Kapituły Nagrody Naukowej Miasta Poznania prof. Stanisław Lorenc, prof. Katrusiak jako pierwszy w kraju wykonał badania wysokociśnieniowej struktury mikroskopowej kryształów. Jest też założycielem poznańskiego laboratorium wysokociśnieniowego - jednej z niewielu tego typu jednostek na świecie.
Wcześniej laureatami tej nagrody byli m.in. matematyk Julian Musielak, historycy prof. Lech Trzeciakowski i prof. Jerzy Topolski, oraz matematyk i filozof prof. Roman Murawski.
(-) (-)
(PAP)
13 czerwca 2013