Festiwal różnych form teatralnych

Kilkanaście szkół kształcących aktorów teatru lalkowego z kraju i zagranicy bierze udział w V Międzynarodowym Festiwalu Szkół Lalkarskich, który we wtorek rozpoczął się wczoraj w Białymstoku

Studenci uczelni kształcących lalkarzy z Polski, Litwy, Finlandii, Izraela, Francji, Rosji, Iranu, Ukrainy i Węgier prezentować się będą na deskach Białostockiego Teatru Lalek oraz teatru szkolnego wydziału sztuki lalkarskiej Akademii Teatralnej imienia Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku.

Festiwal otworzyła wystawa lalek wykonanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych z Wilna "Lalka w teatrze". - To najróżniejsze lalki nawiązujące przede wszystkim do literatury, np. "Alicji w Krainie Czarów", czy "Płaszcza" - powiedział dyrektor festiwalu, prorektor białostockiego wydziału sztuki lalkarskiej Akademii Teatralnej prof. Wojciech Kobrzyński.

Ideą festiwalu tytułowanego "Lalka - Nielalka" była i jest od początku prezentacja nowych form w teatrze lalkowym, które coraz częściej wykraczają poza tradycyjnie postrzegany teatr lalek. Jak mówi Kobrzyński, ta idea będzie zawsze towarzyszyć twórcom teatru lalkowego. - Dopóki teatr będzie istniał, to będzie się zajmował sprawami własnego gatunku, będzie je mieszał, bo pytanie, co jest lalką, co może nią być, zawsze jest. Ważne jest stawianie pytań, odpowiedzi mogą być różne - mówił Kobrzyński.

Podczas festiwalu prezentowane będą różne formy teatralne: od tradycyjnej lalkowej, po układy: aktor i lalka czy aktor i przedmiot. Będą zarówno spektakle dla dzieci jak i dorosłych, spektakle autorskie oparte na własnych scenariuszach.

Imprezą towarzyszącą festiwalowi mają być pierwsze w Polsce spektakle w wykonaniu Wietnamskiego Teatru na Wodzie z Hanoi. Jak powiedział Kobrzyński, pierwsze widowiska mają się odbyć 24 czerwca, jednak są na razie kłopoty organizacyjne związane m.in. z transportem do Polski specjalnego basenu, w którym teatr pokazuje swoje widowisko. Na wodzie pływać będą lalki charakterystyczne dla wietnamskiej baśniowości: smoki, łodzie, będą też inscenizacje bitew.

Festiwal potrwa do niedzieli 27 czerwca.



eb
PAP
23 czerwca 2010