Festiwal w Zabrzu tuż, tuż

20 października rozpocznie się XII już Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona"

Zabrzański festiwal jest jedynym w Polsce tematycznym festiwalem prezentującym inscenizacje dramaturgii współczesnej. Impreza ta ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru. Nurt ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 roku , który stara się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym. 

Co roku do udziału w festiwalu zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, które prezentowane są na scenie Teatru Nowego, jak również w obiektach postindustrialnych, charakterystycznych dla naszego regionu.

Festiwal ma charakter konkursowy a Jury, w skład którego w bieżącym roku wchodzą Zenon Butkiewicz, Edward Lubaszenko i Bogdan Ciosek decyduje o przyznaniu nagród twórczych. 

Festiwal Dramaturgii Współczesnej oprócz spektakli konkursowych obfituje również w szereg imprez o charakterze edukacyjnym m.in. warsztaty dramatopisarskie, spotkania autorskie, wystawy plastyczne, konkursy literackie, przeglądy spektakli Teatru Telewizji, prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne, Przegląd Filmów Krótkometrażowych, prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy czytane w pobliskich ośrodkach edukacyjno - społecznych tzw. "Smykom rzeczywistość przedstawiona" , dyskusje widzów z twórcami przedstawień konkursowych i inne.

Zabrzański festiwal już na stałe wpisał się na szeroką mapę festiwali teatralnych w Polsce. Co roku uczestniczy w nim ok.3 tysięcy widzów oraz niezliczona grupa młodzieży i wolontariuszy.

Festiwal jest ogromną szansą promocji Teatru Nowego oraz miasta Zabrze, a widzowie mają możliwość obejrzenia najznamienitszych zespołów teatralnych z całej Polski. Czas ten staje się wielkim teatralnym świętem.

Jury w składzie:

Zenon Butkiewicz
- krytyk teatralny, Dyrektor departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wicedyrektor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu (1990-1993), dyrektor naczelny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Członek rad artystycznych i programowych wielu polskich festiwali teatralnych (1986-2005), m.in. Festiwalu Teatrów Polski Północnej, Ogólnopolskiego Festiwalu Jednego Aktora, Przeglądu Teatrów Małych Form "Kontrapunkt". Sekretarz pierwszych trzech edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT w Toruniu (1990-1993). Autor opracowań naukowych i artykułów publicystycznych poświęconych zagadnieniom życia teatralnego i historii teatru, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów festiwali teatralnych w Polsce. 

Edward Lubaszenko - Aktor. Początkowo studiował medycynę. W 1977 ukończył reżyserię w PWST w Krakowie. Grał w wielu teatrach w Polsce: we Wrocławiu, Opolu, Krakowie. W latach 1987-90 był dziekanem Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Ojciec aktora i reżysera filmowego Olafa Lubaszenko. 

Bogdan Ciosek - reżyser, adaptator i autor ok. 50 przedstawień wystawionych na scenach teatralnych: Krakowa, Zabrza, Częstochowy, Sosnowca, Chorzowa, Gdańska, Rzeszowa, Katowic i Iwanofrankowska. współtwórca formuły i wieloletni Dyrektor Artystyczny Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" ; w latach 1987-98 Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru im. Siemaszkowej w Rzeszowie; selekcjoner i organizator dziesięciu edycji Rzeszowskich Spotkań teatralnych, w 1997 roku pomysłodawca i organizator budowy "Szajna Galerii" w Rzeszowie, gromadzącej największy zbiór prac artysty; Dyrektor programowy Festiwalu Sztuk Współczesnych RAPORT w Gdyni. Wyróżniony m.in. Krzyżem Kawalerskim OPP za wybitne zasługi dla kultury polskiej; nagrodą za inscenizację "Balladyny" Słowackiego na krakowskim I Ogólnopolskim Festiwalu Dramaty Narodów ; nagrodą "Złota Maska" za reżyserię "Don Juana" Moliera (1992r. ) oraz "Braci Karamazow" Dostojewskiego (1994r. ).



(-)
Materiał Teatru
17 października 2012