Festiwal z utworami Moniuszki, Kilara i Pendereckiego

"Halka" Stanisława Moniuszki - wykonana po raz pierwszy od 84 lat w Krakowie w wersji wileńskiej - zainauguruje XI Festiwal Muzyki Polskiej, który w środę rozpocznie się w Krakowie.

Festiwal odbędzie w dwóch częściach: od 8 do 12 lipca i od 16 do 18 lipca. Na dziesięciu koncertach zabrzmią także kompozycje Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Henryka Wieniawskiego, Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego.

- "Halka" w wersji wileńskiej została wystawiona w Krakowie po raz ostatni w 1931 r. Festiwal będzie okazją, by usłyszeć ten utwór w niezwykłej wersji zagranej na instrumentach dawnych - mówi dyrektor festiwalu Paweł Orski.

Wersja wileńska opery jest krótsza, dwuaktowa, a nie czteroaktowa. Swoją premierę miała 1 stycznia 1848 r. W środę podczas spektaklu w Teatrze im. Juliusza Słowackiego "Halka" zostanie wykonana w wersji koncertowej. Zaśpiewają renomowani soliści krajowi i zagraniczni, a na instrumentach historycznych, pod batutą Jana Tomasza Adamusa, zagra Capella Cracoviensis.

W czwartek 9 lipca żeński zespół wokalny Ensemble Peregrina, kierowany przez śpiewaczkę i muzykologa Agnieszkę Budzińską-Bennett, przeniesie słuchaczy w czasy panowania Bolesława I Chrobrego wykonując hymny, pieśni i sekwencje, pochodzące ze średniowiecznych traktatów i tekstów źródłowych.

W kolejnym dniu festiwalu zabrzmią utwory kompozytorów współczesnych Marcela Chyrzyńskiego, Mikołaja Majkusiaka i Dariusza Przybylskiego oraz poemat symfoniczny "Orawa" Wojciecha Kilara. Sinfoniettę Cracovię poprowadzi dyrygent Bassem Akiki, a solistami będą wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz.

16 lipca na Festiwalu Muzyki Polskiej wystąpi międzynarodowy zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki barokowej - Il Giardino d'Amore, pod kierownictwem artystycznym Stefana Plewniaka. Podczas koncertu zabrzmią dzieła kompozytorów-muzyków i kapelmistrzów dworskich z wieków XVI, XVII i XVIII.

Festiwal zakończy wykonanie w kościele św. Katarzyny dwóch wersji "Te Deum" skomponowanych przez Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego. "Będą to dwie wersje: Kilara skomponowana po śmierci ukochanej żony, a Penereckiego - w związku z wyborem Karola Wojtyły na papieża. To dwa zupełnie rożne pomysły muzyczne do tekstu hymnu pochwalnego. Zderzenie dwóch estetyk i dwóch wszechświatów muzycznych będzie wspaniałym zakończeniem festiwalu" - mówił Orski.

Na koncercie tym wystąpią soliści Anna Patrys, Anna Lubańska, Ondrej Saling i Adam Palka, Chór Filharmonii Krakowskiej i Sinfonia Varsovia pod batutą Macieja Tworka.

Organizatorem Festiwalu Muzyki Polskiej jest Stowarzyszenie Muzyki Polskiej. Finansowo wydarzenie wspierają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasto Kraków. Szczegółowy program festiwalu jest dostępny w internecie www.fmp.org.pl
PAP



(-) (-)
(PAP)
7 lipca 2015