Film o wrocławskiej Scenie im. Grzegorzewskiego

Autorką filmu "Sceny z życia Dużej Sceny" przygotowanego na galę otwarcia zmodernizowanej sceny w Teatrze Polskim, jest Kinga Wołoszyn-Świerk. Emisja dziś, 1 lutego, o godzinie 18.05.

Historia budynku Teatru Polskiego we Wrocławiu sięga początków XX w. Uroczyste otwarcie gmachu, mającego pełnić rolę teatru muzycznego, nastąpiło 14 listopada 1906 roku. Podczas obrony Festung Breslau budynek teatru został poważnie uszkodzony. Ekipa Bolesława Drobnera - pełnomocnika rządu i pierwszego prezydenta Wrocławia, ulokowała działalność napływających do miasta artystów w jedynym ocalałym budynku teatralnym, będącym dziś siedzibą opery. To właśnie tutaj zaczęło się formowanie pierwszego zespołu Teatru Polskiego, a pierwsza premiera - "Śluby panieńskie" w reżyserii pierwszego powojennego dyrektora teatru, Teofila Trzcińskiego, odbyła się już w styczniu 1946 r. Inauguracja działalności w budynku przy ul. Zapolskiej odbyła się dopiero pod koniec 1950 r. Pierwszą wystawioną polską sztuką było "Tysiąc walecznych" - tzw. produkcyjniak o tematyce budowlanej. Na szczęście, później było już tylko coraz lepiej

Przez kolejne 65 lat działalności, na Scenie im. Grzegorzewskiego spotykali się najwybitniejsi twórcy - aktorzy, reżyserzy, scenografowie, kompozytorzy. Za sprawą działalności Studium Aktorskiego i umiejętności zachowania tradycyjnych relacji mistrz - uczeń, Teatr Polski, jako jeden z nielicznych w kraju, dorobił się swoich wychowanków - młodych aktorów, których nazwiska później stały się głośne. W 1994 roku w wyniku pożaru całkowitemu zniszczeniu uległa widownia teatralna. Po niezbędnych renowacjach teatr, z nową widownią projektu Wiktora Jackiewicza, wznowił swoją działalność w 1996 roku. Spalenie teatru przypomina nagranie telewizyjne spektaklu Złowiony: Rekonstrukcje . To oryginalna próba przeniesienia fragmentów pierwotnego spektaklu w zdewastowaną przestrzeń, która poprzez swoje zniszczenie stanowiła wizualny odpowiednik obecnej w poemacie Różewicza narracji o upadku cywilizacji. Scena od czasów wojny nie była remontowana. Dopiero w 2013 roku doczekała się modernizacji i jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce.

W filmie znajdują się wspomnienia osób związanych z Teatrem Polskim - nie tylko twórców, aktorów, ale i pracowników technicznych. Wspomnienia są ilustrowane bogatymi materiałami archiwalnymi.



(-)
Materiał Teatru
1 lutego 2013