Finał projektu

Projekt Teatr Polski w Moskwie przygotowany został przez Instytut Adama Mickiewicza i Festiwal Złota Maska, największy i najważniejszy rosyjski festiwal teatralny. To specjalna edycja Festiwalu Złota Maska poświęcona w całości polskiemu teatrowi i dramaturgii. Zainaugurowany 4 marca Teatr Polski w Moskwie to największy zagraniczny projekt w historii Złotej Maski. Obejmował 26 wydarzeń - spektakle, czytania, spotkania z autorami, panele oraz dwa okrągłe stoły poświęcone teatrowi postdramatycznemu i demitologizacji historii w teatrze

Zaprezentowane zostały spektakle Krzysztofa Warlikowskiego - (A)pollonia, Mai Kleczewskiej – Babel, Krystiana Lupy - jedna z części tryptyku Persona/Marilyn oraz opartą na wątkach autobiograficznych Mała narracja w reżyserii Wojtka Ziemińskiego. Dużym zainteresowaniem publiczności i przypadkowych widzów cieszyła się zagrana na Dworcu Kijowskim Opera kolejowa – eksperymentalna koprodukcja komunu//warszawa oraz Liquid Theatre z Moskwy. Jej muzyczna partytura została skomponowana w oparciu o rozkład jazdy pociągów odjeżdżających i przyjeżdżających na moskiewskie dworce.

Przed moskiewska publicznością, która tłumnie wypełniała sale i z uwagą śledziła polski program, ostatni wieczór Festiwalu. Program Teatr Polski w Moskwie zakończy spektakl T.E.O.R.E.M.A.T. w reż. Grzegorza Jarzyny w Teatrze Mossowieta. Teatr Polski w Moskwie obejrzało dotychczas 2300 widzów.

<<W Moskwie trwa prezentacja spektakli „Polskiego programu”, przywiezionych przez „Złotą Maskę”. Już na samym początku poprzeczka została postawiona tak wysoko, że nie tylko pozostałym uczestnikom festiwalu, ale i całemu teatrowi rosyjskiemu, niełatwo będzie ją przeskoczyć. A już do poziomu wyznaczonemu przez Krystiana Lupę w „Personie. Marilyn”, obawiam się, dorównać się nie uda.>> - tak pisze o programie Teatr Polski w Moskwie jeden z największych rosyjskich  dzienników – "Izwiestia".



Magdalena Mich
Materiały Organizatorów
26 marca 2011